Źródło: organizatorzy Akcji Płotek

Przyrodnicy zachęcają do ratowania płazów w czasie wiosennej migracji

Zbliża się wiosna, a z nią wiosenne migracje płazów, które wybudzone po zimie wyruszą do zbiorników wodnych, by odbyć gody. Przy okazji tysiące tych pożytecznych zwierząt zginą pod kołami aut. Można im pomóc, włączając się do Akcji Płotek, organizowanej w Poznaniu już po raz 10.

  • Fot. Fotolia

    Akcja Płotki, czyli pomóż żabie przejść przez jezdnię

    Studenci Uniwersytetu w Białymstoku rozpoczęli coroczną Akcję Płotki, w ramach której ratują płazy, przed śmiercią pod kołami samochodów. Akcja potrwa do kwietnia i mogą przyłączyć się do niej wszyscy miłośnicy przyrody. Do tej pory w ramach akcji uratowano 37 tys. płazów.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    WAT: wszystkie satelity konstelacji PIAST uzyskały dwukierunkową łączność z Ziemią

  • Badanie: regularna twórczość to „młodszy” mózg

  • Polscy fizycy budują superczułe radio na atomach

  • Naukowiec: średniowieczna trójpolówka dała Europie rekordową bioróżnorodność

  • Prof. Itrich-Drabarek nową wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

  • Fot. Adobe Stock

    Codzienne picie kawy może spowolniać biologiczne starzenie się osób z zaburzeniami psychicznymi

  • Pięć epok rozwoju ludzkiego mózgu

  • Naukowcy o znaczeniu języka w informowaniu o zmianach klimatu

  • Dysfunkcja tarczycy w czasie ciąży może zwiększać ryzyko autyzmu u dzieci

  • Technologia szczepionek przeciw COVID-19 może chronić przed jadem węży

Na zdjęciu dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher (L) i minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. 27.11.2025 EPA/CLEMENS BILAN

Niemcy/ Składka w wysokości blisko 550 mln euro i list intencyjny w sprawie budowy ośrodka ESA w Polsce

W trakcie Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Bremie w Niemczech Polska zadeklarowała składkę w wysokości blisko 550 mln euro na programy opcjonalne ESA na lata 2026-2028 – podał resort rozwoju. Podpisano również list intencyjny w sprawie budowy ośrodka ESA w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera