Akcja Płotki, czyli pomóż żabie przejść przez jezdnię

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci Uniwersytetu w Białymstoku rozpoczęli coroczną Akcję Płotki, w ramach której ratują płazy, przed śmiercią pod kołami samochodów. Akcja potrwa do kwietnia i mogą przyłączyć się do niej wszyscy miłośnicy przyrody. Do tej pory w ramach akcji uratowano 37 tys. płazów.

Akcję Płotki organizują studenci z Koła Naukowego Biologów działającego przy Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Ich celem jest ochrona płazów z terenu Narwiańskiego Parku Narodowego, które o tej porze roku migrują do miejsc rozrodu. Na trasie ich wędrówek są jednak ruchliwe drogi, na których zwierzęta masowo giną pod kołami samochodów.

Akcja będzie prowadzona w okolicy wsi Baciuty na trasie Białystok – Wysokie Mazowieckie, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego. Właśnie w tym miejscu w poprzednich latach odnotowano dużą śmiertelność płazów podczas ich wiosennych wędrówek do miejsc rozrodu. W ramach akcji studenci ustawili więc płotki uniemożliwiające płazom wyjście na drogę. Wzdłuż płotków wkopali wiaderka, do których będą wpadały wędrujące płazy. Kontrole wiaderek będą przeprowadzane dwukrotnie lub trzykrotnie w ciągu doby.

Studenci oznaczą też gatunki złowionych do wiaderek płazów, mierzą je i określą ich płeć. Jednocześnie prowadzone będą pomiary np. temperatury powietrza i wody oraz wilgotności, które pomogą zbadać ich wpływu na tempo migracji płazów. Akcja polega nie tylko na doraźnym ratowaniu zwierząt, ale też na badaniach, które pozwolą lepiej chronić je w przyszłości – np. dzięki budowie przepustów pod drogą. Po oznaczeniu, płazy będą przenoszone na drugą stronę drogi i wypuszczane.

Do akcji ratowania płazów mogą przyłączyć się wszyscy miłośnicy przyrody. Potrwa ona do kwietnia, ale szczególnie intensywnych migracji biolodzy spodziewają się od 17 marca. Każdy, kto chce przyłączyć się do Akcji Płotki może skontaktować się ze studentami z Koła Naukowego Biologów UwB mailowo lub telefonicznie. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://biol-chem.uwb.edu.pl/knb/

"To będzie ciekawa lekcja przyrody w terenie. Uczestnicy akcji zapoznają się z metodami badań stosowanymi w ochronie płazów oraz nauczą się rozpoznawać gatunki płazów występujące w północno-wschodniej Polsce" - zapewnia opiekun Koła Naukowego Biologów UwB dr Agata Kostro-Ambroziak.

Efektem prowadzonej nieprzerwanie od 2002 roku Akcji Płotki jest przeniesienie przez drogę ponad 37 tysięcy płazów. W ostatnich latach zaobserwowano wyraźny spadek ich liczebności na terenie całej Europy, a także w Polsce. "Populacja batrachofauny, czyli na przykład żab, ropuch, salamander, stanowi najbardziej zagrożony takson (grupę organizmów - PAP) w świecie przyrody. Zanikają lub są silnie przekształcane naturalne miejsca ich bytowania i rozrodu. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie się liczebności płazów jest coraz gęstsza sieć dróg oraz wzrost natężenia ruchu kołowego. Duża liczba płazów ginie corocznie pod kołami samochodów właśnie w czasie wiosennych wędrówek do miejsc rozrodu" - wyjaśnia dr Agata Kostro-Ambroziak.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera