Fot. Adobe Stock

Przyszłość Akademii Kopernikańskiej. AK ostrzega przed stratami, resort nauki wskazuje niską efektywność

Z powodu zmniejszonej subwencji Akademia Kopernikańska (AK) musiała się wycofać z obiecujących projektów międzynarodowych - zwraca uwagę sekretarz generalny AK prof. Krzysztof Górski. A resort nauki odpowiada AK, że chroni w ten sposób interesy Skarbu Państwa i minimalizuje ryzyka finansowe.

  • Fot. Adobe Stock

    Władze Akademii Kopernikańskiej: wyniki kontroli umotywowane politycznie

    Resort nauki w wystąpieniu pokontrolnym nakazał Akademii Kopernikańskiej zwrócić 7,6 mln zł, argumentując, że środki te wydano niezgodnie z przepisami. Według władz Akademii wyniki kontroli są umotywowane politycznie, a kwestionowane dziś wydatki były na bieżąco akceptowane przez urzędników ówczesnego ministerstwa.

  • Fot. Adobe Stock

    Kontrola resortu nauki: Akademia Kopernikańska ma zwrócić ponad 7 mln zł

    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego negatywnie oceniło działalność Akademii Kopernikańskiej w zakresie wydatkowania dotacji celowej z 2023 r. Kontrola wykazała, że ponad 7,6 mln zł wykorzystano niezgodnie z przepisami. Akademia musi je zwrócić do budżetu państwa.

  • Posłowie na sali plenarnej Sejmu w Warszawie (doro) PAP/Tomasz Gzell

    Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej

    Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej oraz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

  • 17.07.2025. Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie. PAP/Leszek Szymański
    Prawo

    Senat/ Ustawa o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i SGMK przyjęta z poprawkami

    Senat przyjął w czwartek – z czterema poprawkami legislacyjno-redakcyjnymi – ustawę, która przewiduje likwidację Akademii Kopernikańskiej oraz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

  • Fot. Adobe Stock

    Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika: niskie finansowanie sparaliżowało pracę

    Resort nauki krytykuje likwidowaną Akademię Kopernikańską i Szkołę Główną Mikołaja Kopernika za nikłe wyniki. Przedstawiciele instytucji odpowiadają, że ograniczone finansowanie ze strony resortu nauki znacząco utrudniło ich rozwój i aktywność.

  • , 09.07.2025. Posłowie na sali plenarnej Sejmu w Warszawie w drugim dniu posiedzenia. PAP/Tomasz Gzell

    Sejm uchwalił ustawę o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika

    Sejm przyjął w środę ustawę, która przewiduje likwidację Akademii Kopernikańskiej oraz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

  • 09.07.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (P) oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki (L) na konferencji prasowej poświęconej likwidacji Akademii Kopernikańskiej, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, 9 bm. (ad) PAP/Albert Zawada

    MNiSW: chcemy likwidacji Akademii Kopernikańskiej i SGMK; to "pisowskie kuźnie kadr"

    Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w obecnej formule nie sprawdziły się i nie mają przyszłości - ocenił w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. I zaapelował do prezydenta elekta o podpisanie ustawy o likwidacji tych instytucji.

  • Fot. Adobe Stock
    Prawo

    W sejmowej komisji projekt ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i SGMK

    Sejmowa komisja edukacji i nauki zarekomendowała w środę przyjęcie rządowego projektu ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika z drobnymi poprawkami.

  • Fot. Adobe Stock

    Rząd przyjął projekt ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika

    Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera