Fot. Adobe Stock

Ekspertka: dawne zielniki to bezcenne źródło wiedzy

Dawne zielniki zawierają informacje o ewolucji, ekologii, zmianach klimatycznych i migracjach gatunków – powiedziała w rozmowie z PAP konserwatorka dzieł sztuki dr Magdalena Grenda-Kurmanow z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  • Źródło: UR w Krakowie
    Życie

    Powstaje wielki cyfrowy zielnik

    Herbarium liczące 10 tys. roślin zdigitalizowano w ramach projektu związanego z różnorodnością biotyczną, a realizowanego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - poinformowała uczelnia. Kolekcja dostarcza danych o rozmieszczeniu roślin i historycznych miejscach występowania rzadkich gatunków.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Trzy uczelnie z Pomorza zdigitalizują i udostępnią zbiory herbariów

    Trzy uczelnie z Pomorza zdigitalizują i udostępnią on-line zbiory herbariów, czyli zasuszonych, opisanych i sklasyfikowanych okazów roślin i grzybów. W cyfrowym zielniku znajdzie się 486 tys. najbardziej cennych w kolekcji roślin. Dzięki temu łatwiejszy będzie dostęp do dorobku polskich badaczy.

Najpopularniejsze

  • 07.05.2025. Policyjny radiowóz przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Brutalne zabójstwo na UW - nie żyje kobieta

  • Popularyzator nauki: niektóre misje kosmiczne mają bardziej inspirować następców niż mieć stricte naukowy cel

  • W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

  • Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

  • Kulasek: musimy podnieść bezpieczeństwo na uczelniach; rektor UW: powołamy komisję z KRASP

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ PE za zmianą statusu ochrony wilków w Unii Europejskiej, co umożliwi ich odstrzał

  • Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

  • Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

  • Naukowcy: przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje

  • Witaminy spowalniają postęp jaskry

Fot. Adobe Stock

Polski eksperyment na ISS: jak układ odpornościowy reaguje na mikrograwitację

Zmiany w działaniu komórek odpornościowych astronautów podczas pobytu w mikrograwitacji badane będą w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera