Źródło: Adobe Stock

Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI

Koncern Apple poinformował w piątek, że odkłada wprowadzenie na rynek UE swojego systemu generatywnej sztucznej inteligencji (AI) ze względu na "niepewność przepisów" regulujących we Wspólnocie rynki cyfrowe.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Ekspert: potrzebujemy nowych przepisów odnośnie GMO

    Nowe techniki manipulacji genetycznej roślin są dużo bezpieczniejsze od starszych. Potrzebujemy znacznej liberalizacji przepisów odnośnie badań nad takimi roślinami i wprowadzania ich do upraw - przekonuje w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Rafał Barański. "Pomysł Komisji Europejskiej, aby złagodzić regulacje odnośnie nowych GMO to krok w dobrym kierunku" - dodał kierownik Katedry Biologii Roślin i Biotechnologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

  • Adobe Stock
    Świat

    KE chce ograniczyć dodawanie do produktów mikrodrobin plastiku

    Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów.

  • Resort nauki: na zmiany dot. minimum kadrowego uczelnie mają 2 lata

    Zmiany dotyczące minimum kadrowego na uczelniach - zwłaszcza pierwszego stopnia na profilu praktycznym - wprowadza obowiązujące od 1 października rozporządzenie ministra nauki. Uczelnie mają dwa lata na dostosowane się do nowych warunków - zwraca uwagę resort.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Dyskusja o granicach badań nad ludzkimi zarodkami

    Naukowcy umieją już coraz dłużej utrzymywać in vitro ludzkie zarodki. Andrzej Zoll zgadza się z opinią Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że zarodek ludzki obdarzony jest cechą godności ludzkiej. Jacek Hołówka z kolei przyznaje, że nie ma łatwego rozwiązania dylematu granic badań nad ludzkimi zarodkami.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Naukowcy chcą badać starsze niż dotąd zarodki

    O utrzymaniu przy życiu 12- i 13-dniowych zarodków ludzkich w warunkach in vitro poinformowali naukowcy na łamach "Nature" i "Nature Cell Biology". Prawne ograniczenie badań na ludzkimi zarodkami do pierwszych 14 dni może wymagać złagodzenia - komentują eksperci "Nature".

  • Fot. Fotolia

    MNiSW: Zmiany związane z programem 500 plus korzystne dla doktorantów

    Z przepisów związanych z programem "Rodzina 500 plus" skorzystają również doktoranci ubiegający się o stypendium socjalne - zwrócili uwagę w czwartek przedstawiciele resortu nauki.

  • Graf powiązań aktów prawnych opublikowanych w dzienniku ustaw między styczniem 1990 a lipcem 2014. Źródło: A. Zadrożny

    Nauki ścisłe a prawo: grafy i linki mogą pomóc w rozumieniu przepisów

    Żeby lepiej zrozumieć, jak skomplikowane jest w Polsce prawo, można użyć metod zaczerpniętych z nauk ścisłych, np. linkować ze sobą przepisy i przedstawić system prawny w postaci grafów - zwraca uwagę w rozmowie z PAP fizyk Adam Zadrożny.

  • Powstał przewodnik po przepisach o szkolnictwie wyższym

    Do wszystkich polskich uczelni oraz środowiska akademickiego trafić ma niedługo wydana sumptem resortu nauki publikacja „Prawo o szkolnictwie wyższym. Komentarz”, która opisuje system szkolnictwa wyższego i zmiany, które zachodziły w prawie w ostatnich latach - zapowiada resort nauki.

  • Fot. Fotolia

    UE ułatwi ratowanie ptaków morskich

    Po 10 latach starań Komisja Europejska przyjęła Plan Działań na Rzecz Ochrony Ptaków Morskich. Ma pomóc ratować ptaki masowo ginące w sieciach rybackich - poinformowało w poniedziałek PAP Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Najpopularniejsze

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Polscy naukowcy mają sposób na walkę z groźnym gronkowcem złocistym

  • A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

  • Prof. Kaniewska: chcemy odstąpić od zmiany listy czasopism

  • Praga, Czechy, 16.11.99. Czescy i słowaccy studenci palą świece przed kordonem milicji 17 listopada 1989 r. PAP/CTK

    Milicja pobiła studentów, ale demonstrantów z każdym dniem było więcej. 35 lat od Aksamitnej rewolucji

  • USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera