Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Koncern Apple poinformował w piątek, że odkłada wprowadzenie na rynek UE swojego systemu generatywnej sztucznej inteligencji (AI) ze względu na "niepewność przepisów" regulujących we Wspólnocie rynki cyfrowe.

Firma ogłosiła, że jest szczególnie zaniepokojona wymogami dotyczącymi interoperacyjności systemów, co powinno pozwolić na wymianę informacji między różnymi platformami i komunikatorami. Apple obawia się bowiem, że stworzy to zagrożenie dla bezpieczeństwa danych.

Pod koniec czerwca firma przedstawiła swoją nową platformę Apple Intelligence, która dzięki wykorzystaniu generatywnej AI ma zoptymalizować korzystanie z urządzeń Apple'a, tworzyć treści tekstowe, obrazowe i dźwiękowe za pomocą zwykłego polecenia głosowego, oferuje też inne funkcje i udogodnienia, między innymi dzięki możliwości korzystania z odległych serwerów.

Jak wyjaśnia AFP, firma stara się dogonić swoich konkurentów, którzy kilka miesięcy wcześniej zaoferowali użytkownikom urządzenia zintegrowane z generatywną AI.

Unijna ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) ma zmusić duże platformy internetowe mające dominującą pozycję na rynku do otworzenia się na produkty konkurencji i, w przypadku Apple, np. zainstalowania ich aplikacji w Apple Store.

"Obawiamy się, że wymogi DMA w kwestii interoperacyjności zagrożą integralności naszych produktów w sposób stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz ochrony danych" - oznajmiła rzeczniczka koncernu.

"W związku z tym uważamy, że nie będziemy w stanie oddać w tym roku do dyspozycji użytkowników w UE trzech funkcjonalności" w tym Apple Intelligence - dodała.(PAP)

fit/ kar/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera