25.11.2025 PAP/Darek Delmanowicz

Stalowa Wola/ Scytyjskie grodzisko w Chotyńcu z VII–V wieku p.n.e. na muzealnej wystawie

O przełomowym odkryciu archeologicznym - pierwszym w Polsce kompleksie osadniczym scytyjskich koczowników z VII–V wieku p.n.e. odsłoniętym w Chotyńcu (Podkarpackie) opowiada wystawa prezentowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Na ekspozycji pokazano m.in. elementy broni, antyczną amforę na wino.

  • 25.11.2025. Otwarcie wystawy „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia Brama Scytii” w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, 25 bm. Wystawa prezentuje wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie grodziska w Chotyńcu koło Radymna. Trwające 7 lat prace wykopaliskowe prowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem prof. dr. hab. Sylwestra Czopka doprowadziły do odkrycia pierwszego na ziemiach polskich kompleksu osadniczego scytyjskich koczowników z VII-V w. p.n.e. (jm) PAP/Darek Delmanowicz

    Przemyśl/Wystawa archeologiczna o kompleksie osadniczym scytyjskich koczowników

    W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarto we wtorek wystawę, na której prezentowane są wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w Chotyńcu k. Radymna. Odkryty tam został pierwszy na ziemiach polskich kompleks osadniczy scytyjskich koczowników z VII-V w. p.n.e.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Hiszpania/ Odzyskano scytyjskie złoto warte 60 milionów euro, skradzione z ukraińskiego muzeum

    Hiszpańska policja powiadomiła w poniedziałek, że przejęła złotą scytyjską biżuterię skradzioną z ukraińskiego muzeum. Wartość antycznych ozdób, które powstały między VIII a IV wiekiem przed naszą erą, oszacowano na około 60 milionów euro.

  •  12.09.2018. Fragmenty skorup znalezionych podczas wykopalisk na tzw. zolniku zlokalizowanym na grodzisku z wczesnej epoki żelaza i związanym ze scytyjskim kręgiem kulturowym w Chotyńcu. PAP/Darek Delmanowicz

    Nowe informacje o społecznościach zamieszkujących ziemię jarosławską i przemyską 600 lat p.n.e.

    Nieznane wcześniej informacje o ludach z scytyjskiego kręgu kulturowego, które 600 lat przed Chrystusem zamieszkiwały ziemię jarosławską i przemyską, będzie można poznać we wtorek w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Prezentowana będzie m.in. książka przybliżająca ten temat.

  • 28.10.2022. Nowa wystawa czasowa pt. "Chotyniec - wrota do antycznej Scytii" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, 28 bm. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. 146 pochodzących z epoki artefaktów archeologicznych. (amb) PAP/Piotr Polak

    Sandomierz/ Wernisaż wystawy „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii

    Złotą antyczną biżuterię oraz artefakty odkryte na terenie grodziska w Chotyńcu (Podkarpackie) można obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. W piątek odbył się tam wernisaż wystawy „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii”.

  • Grodzisko kultury scytyjskiej (VIII wiek p.n.e) odkryte przez archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego w Chotyńcu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz 07.07.2017

    Podkarpackie/Kolejne odkrycia w grodzisku scytyjskim sprzed ok. 2,5 tys. lat

    Fragmenty greckich amfor, naczyń, kilkanaście scytyjskich grocików brązowych do strzał, ozdoby z brązu to kolejne odkrycia archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) w Chotyńcu (Podkarpackie) w czasie badań grodziska sprzed ok. 2,5 tys. lat należącym do Scytów.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera