Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej (ag/kru) PAP/Andrzej Grygiel

Niektóre jeziora mogą pomóc w ogrzewaniu i chłodzeniu budynków

Czy jeziora mogą stać się częścią nowoczesnej, niskoemisyjnej energetyki, np. pomóc w ogrzewaniu i chłodzeniu budynków? Najnowsze badania pokazują, że w przypadku części polskich jezior odpowiedź brzmi: tak. Choć pod pewnymi warunkami.

  • Fot. Adobe Stock

    Dodatkowe 6 mln zł subwencji dla uczelni na energetykę jądrową i wodorową

    Cztery uczelnie publiczne kształcące na kierunkach energetyka jądrowa i wodorowa otrzymają zwiększoną subwencję na rok 2025 r. Łącznie to dodatkowe 6,3 mln zł - ogłosił resort nauki.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Opole/Wspólna inicjatywa politechniki i WSSE

    W piątek na Politechnice Opolskiej otwarto laboratorium optymalizacji pracy odnawialnych źródeł energii. Jak poinformowała Anna Kułynycz, rzecznik uczelni, jest to wspólna inicjatywa politechniki i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska
    Technologia

    Inżynierowie z PW pracują nad rozwiązaniem, które zapewni gospodarstwom niezależność energetyczną

    Nad prototypem urządzenia, które wytwarza energię elektryczną oraz ciepło - i zapewni niezależność energetyczną każdemu gospodarstwu domowemu, pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Można będzie w nim wykorzystać różnego rodzaju paliwa płynne, nawet bimber.

  • Adobe Stock
    Technologia

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

    Politechniki Opolska i Krakowska, w ramach konsorcjum, będą badały mechanizmy elastyczności energetycznej budynków. Uczelnie otrzymały na projekt blisko milion złotych z Narodowego Centrum Nauki - przekazała PAP rzecznik opolskiej uczelni Anna Kułynycz.

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski
    Technologia

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

    Wykorzystanie ciepła odpadowego do produkcji chłodu proponuje dr inż. Łukasz Witanowski z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Naukowiec pracuje nad systemem, który latem pozwoli m.in. sieciom ciepłowniczym generować chłód do systemów klimatyzacji.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    NCBR przedstawiło Symulator Polskiego Systemu Energetycznego

    Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedstawiło w piątek Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Umożliwia on analizę różnych wariantów transformacji energetycznej Polski.

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Naukowcy zarekomendowali zmiany dotyczące energetyki rozproszonej

    Obywatele będą odgrywać dużą rolę w transformacji energetycznej - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W ramach projektu realizowanego w międzynarodowym zespole opracowano rekomendacje dotyczące energetyki rozproszonej na terenie Unii Europejskiej.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Inauguracja polsko-amerykańskiego centrum czystych technologii energetycznych

    Szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, prace nad włączeniem polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw - to pierwsze obszary działania zainaugurowanego w środę Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC).

  • Miskant olbrzymi. Fot. J. Krzyżak
    Technologia

    Biomasa z miskanta z upraw na zanieczyszczonych glebach przydatna w produkcji biopaliw i biomateriałów

    Z biomasy miskanta olbrzymiego można uzyskać paliwo czy celulozę; można wykorzystać ją w materiałach budowlanych. Polscy, niemieccy i brytyjscy naukowcy zbadali wpływ upraw tej rośliny na jakość gleby, wielkość produkcji biomasy i pobieranie zanieczyszczeń na glebach zanieczyszczonych metalami ciężkimi.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera