Fot. Adobe Stock

Prof. Piekarska: wraz z wybuchem pandemii załamały się badania przesiewowe wykrywające wirusa HCV

Wraz z wybuchem pandemii załamały się badania przesiewowe pozwalające wykryć wirusa HCV – powiedziała PAP kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Anna Piekarska. Nosicielami tego groźnego i podstępnego patogenu jest co najmniej 100 tys. Polaków.

  • Źródło: PAP/ EPA 05.10.2020
    Zdrowie

    Prof. Nowis: Nobliści dokonali przełomu w praktycznej medycynie

    Tegoroczni nobliści dokonali przełomu w praktycznej medycynie. Dość niewiele czasu minęło, od kiedy wirus HCV został opisany do czasu, kiedy stały się dostępne skuteczne leki - komentuje prof. Dominika Nowis z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Dr hab. Wójcicka: wirus HCV jest wysoce zakaźny i może być przenoszony drogą płciową

    Zapalenie wątroby typu C wywoływane przez wirusa HCV jest wysoce zakaźne i może być przenoszone poprzez krew oraz drogą płciową – powiedziała PAP dr hab. n. med. Anna Wójcicka z Warsaw Genomics, spółki naukowej Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Prof. Halota: tegoroczny Nobel w medycynie to szybka i uzasadniona reakcje na ważne odkrycie

    Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii to szybka i uzasadniona reakcja na bardzo ważne dokonanie, jakim było odkrycie w 1989 r. wirusa HCV wywołującego zapalenie wątroby typu C – powiedział PAP prof. Waldemar Halota z Collegium Medicum w Bydgoszczy.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Prof. Czupryniak: Nobel za odkrycie wirusa HCV - ku pokrzepieniu serc w czasach koronawirusa

    Nobel za odkrycie wirusa HCV (powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C) to nagroda ku pokrzepieniu serc w czasach epidemii koronawirusa. To jest historia sukcesu badaczy w walce z chorobami wirusowymi - skomentował w poniedziałek prof. Leszek Czupryniak z WUM.

  • Fot. PAP/ EPA 05.10.2020
    Świat

    Trzej nobliści, którzy ujarzmili wirusa WZW typu C

    Odkrywając wirusa zapalenia wątroby typu C Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, tegoroczni nobliści w dziedzinie fizjologii i medycyny, wnieśli decydujący wkład w walkę ze stanowiącym globalny problem zdrowotny wirusowym zapaleniem wątroby typu C, chorobą prowadzącą do marskości i raka wątroby.

  • Zdrowie

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C - choroba, która może zniknąć

    Skuteczność leków stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) pozwala wyeliminować tę chorobę całkowicie – mówili eksperci na zorganizowanym we wtorek w Warszawie seminarium.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.