Warszawa, 02.10.2020. Wystawa "Rok 1920 w dokumencie" (kf) PAP/Marcin Obara

USA/ Historyk: W wojnie polsko-bolszewickiej brały udział dziesiątki tysięcy Polaków z USA

Zwycięstwo Polski w wojnie polsko-bolszewickiej to też po części zasługa dziesiątek tysięcy przedstawicieli Polonii z USA i innych krajów, którzy odpowiedzieli na wezwanie do walki za polską niepodległość. Według badacza Błękitnej Armii gen. Hallera, dr Paula Valaska, do walki zgłosiło się ponad 20 tys. emigrantów z całych Stanów Zjednoczonych.

  • Adobe Stock

    Kalendarium wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921 i porozumień pokojowych

    Wojna polsko-bolszewicka zwykle jest kojarzona z rokiem 1920, Bitwą Warszawską i zawartym w 1921 r. Traktatem ryskim, ustalającym wschodnią granicę Rzeczypospolitej. Wydarzenia te były poprzedzone walkami w 1918 i 1919 r.

  • Prof. Nowak, fot. Mateusz Bednarz/Biały Kruk/Public Domain, źródło: Wikipedia

    Prof. Andrzej Nowak: dla zwycięstwa w 1920 r. kluczowe było morale polskich żołnierzy

    Kluczowe znaczenie dla zwycięstwa miał duch bojowy, wysokie morale polskich oddziałów i determinacja połączona z dobrą organizacją. Żołnierze WP mieli poczucie, że bronią własnego domu, swoich rodzin - mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk.

  • A.Beevor, fot. Bengt Oberger, źródło: Wikipedia

    Brytyjski historyk: wojna polsko-sowiecka zatrzymała bolszewicki marsz na Europę

    Nie ma wątpliwości, że wojna polsko-sowiecka była niezwykle ważna nie tylko z polskiego punktu widzenia, ale i dla całej Europy, bo zatrzymała bolszewicki marsz na Europę – mówi PAP brytyjski historyk Antony Beevor. Jak podkreśla, bolszewicy nie docenili polskiej determinacji w walce o kraj.

  • Miklos Mitrovits, fot. Elekes Andor, źródło: Wikipedia

    Węgierski historyk dla PAP: węgierska pomoc militarna dla Polski w 1920 roku miała decydujący wpływ na wynik Bitwy Warszawskiej

    Węgierska pomoc militarna w postaci broni i amunicji dla Polski bezpośrednio przed Bitwą Warszawską w 1920 roku miała decydujący wpływ na wynik samej bitwy i wojny polsko-bolszewickiej – ocenił w rozmowie z PAP węgierski historyk Miklos Mitrovits. Węgry pomogły Polsce nawet pomimo obostrzeń zapisanych w traktacie z Trianon – dodał.

  • Ossów (woj. mazowieckie), 15.08.2023. Rekonstrukcja bitwy pod Ossowem, 15 bm. na polach podwarszawskiej miejscowości Ossów. Bitwa pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną miała miejsce 13 i 14 sierpnia 1920 r. (aldg) PAP/Rafał Guz

    W. Brytania/ Lord D'Abernon w 1931 roku: gdyby Polska nie zatrzymała bolszewików, zagrożona byłaby cała zachodnia cywilizacja

    Gdyby polskie wojska nie zatrzymały w 1920 roku bolszewików w bitwie pod Warszawą, zagrożona byłaby cała zachodnia cywilizacja - przekonywał w 1931 r. brytyjski polityk i dyplomata Edgar Vincent, lord D'Abernon, wyjaśniając dlaczego uznał ją za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

  • Warszawa, 15.08.2023. Święto Wojska Polskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie, 15 bm. (pn/ibor) PAP/Piotr Nowak

    103 lata temu Polska odniosła zwycięstwo w bitwie z Rosją bolszewicką

    15 sierpnia uznawany jest za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Ta ogromna batalia tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań.

  • Prof. Andrzej Chwalba. Fot. PAP/B. Zborowski

    Prof. A. Chwalba: na Bitwie Warszawskiej skupiła się nasza nadzieja wzięcia udziału w tworzeniu Wielkiej Historii

    W sierpniu 1920 r. na Bitwie Warszawskiej skupiła się nasza nadzieja wzięcia udziału w tworzeniu Wielkiej Historii. Wraz z tą bitwą nadszedł w końcu wymodlony moment i wyczekiwane od dwóch ponad stuleci zwycięstwo – mówi PAP historyk prof. Andrzej Chwalba.

  • Żołnierze przy stanowisku polskich karabinów maszynowych w rejonie Radzymina. 1920 r. Fot. PAP/Archiwum

    102 lata temu Polska odniosła zwycięstwo w bitwie z Rosją bolszewicką

    15 sierpnia uznawany jest za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Ta ogromna batalia tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań.

  • Wizualizacja danych lotniczego skanowania laserowego z pozostałościami różnorodnych konfliktów zbrojnych z XX wieku oraz innymi zabytkami archeologicznymi. Tereny obecnie zalesione: powiat wołomiński – Nadleśnictwo Jabłonna. Źródło danych: CODGiK

    Naukowcy badają pozostałości po Bitwie Warszawskiej

    Pozostałości po Bitwie Warszawskiej, zachowane na wschód od stolicy, badają naukowcy na terenach powiatu wołomińskiego, legionowskiego i na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Do tej pory zidentyfikowali liczne relikty po konfliktach zbrojnych.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Badania nad pamięcią: skuteczniej uczymy się, kiedy wymaga to od nas wysiłku

  • Podręczniki do poprawy: Monogamia nie jest fundamentalną cechą w fizyce kwantowej

  • Pan Południk wbija pinezki lokalnego patriotyzmu

  • Bartłomiej Krawczyk: zaraźliwy jak wulkan

  • Środowisko akademickie: planowane zmiany w systemie wizowym szkodliwe dla uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Klimatolodzy ostrzegają: zmiana atlantyckich prądów może katastrofalnie pogłębić zmiany klimatyczne

  • Meksyk/ Archeolodzy znaleźli ponad 6 tys. budowli cywilizacji Majów

  • Poznano mechanizm choroby Huntingtona

  • ESA rozpoczyna budowę sondy Ariel

  • Chiny/ Wystartował statek kosmiczny Shenzhou-19 z trzyosobową załogą na pokładzie

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: nie trzymajmy dzieci pod kloszem z tematem śmierci

Warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, w tym o śmierci. Nie róbmy z niej tematu tabu i nie trzymajmy pod kloszem takiego małego człowieka, bo prędzej czy później i tak się o niej dowie, np. w grupie rówieśniczej lub gdy umrze ktoś bliski – podkreśla psycholog Katarzyna Ślebarska.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera