nagrody nobla medycyna i fizjologia

Fot. PAP/EPA/ FREDRIK SANDBERG 05.10.2015

Medyczny Nobel 2015 za leki na choroby pasożytnicze

William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie, oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii – otrzymali Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii.

  • Fot. PAP/EPA/ KIMIMASA MAYAMA 05.10.2015

    Satoshi Omura wykorzystał siłę natury przeciw groźnym chorobom

    Satoshi Omura, laureat Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie fizjologii i medycyny, jest mistrzem w wykorzystywaniu związków produkowanych przez mikroorganizmy w walce z chorobami pasożytniczymi, które gnębią ludzi.

  • Fot. PAP/EPA/ FREDRIK SANDBERG 5.10.2015

    Youyou Tu: pierwsza Chinka z Noblem z medycyny

    85-letnia Youyou Tu jest pierwszą Chinką, która otrzymała Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii oraz 12. kobietą wyróżnioną tą najbardziej prestiżową w nauce nagrodą. Lek przeciwmalaryczny opracowała w czasach apogeum rewolucji kulturalnej.

  • Fot. PAP/EPA/ CJ GUNTHER 05.10.2015

    William C. Campbell - odkrywca leku, który pomógł milionom

    William C. Campbell, irlandzki biochemik i odkrywca leku na choroby wywoływane przez nicienie, jest jednym z trzech laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Jego badania pozwoliły wyleczyć miliony osób żyjących w tropikach.

  • Fot. Fotolia

    Ekspert: problem chorób pasożytniczych dotyczy 2 mld ludzi; gigantyczne wyzwanie

    Problem chorób pasożytniczych dotyczy prawie 2 miliardów ludzi, to gigantyczne wyzwanie dla ludzkości - tak tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny komentuje prof. dr hab. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podkreśla, że ofiarami chorób pasożytniczych pada rocznie nawet do 2 milionów osób, w tym małe dzieci.

  • Fot. Fotolia

    Dr Grzesiowski: tegoroczni nobliści uratowali życie milionom ludzi

    Odkrycia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny pomogło uratować życia milionom ludzi na świecie - powiedział PAP dr Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

  • Fot. Fotolia

    Dr Nahorski o Noblu z medycyny: cieszy nas dostrzeżenie parazytologii

    Leki, nad którymi pracowali laureaci Nagrody Nobla, są skuteczne i od wielu lat stosowane. Cieszy, że doceniono parazytologów. To dziedzina nauki, która w Polsce jest spychana na bok - komentuje w rozmowie z PAP dr Wacław Nahorski.

  • Fot. Fotolia

    Dr Mayer: dzięki noblistom łatwiej jest leczyć groźne choroby tropikalne

    Leki, jakie mamy dzięki tegorocznym noblistom w dziedzinie medycyny, pozwalają leczyć groźne i powszechne w tropikach choroby, bez dotychczasowych groźnych skutków ubocznych - powiedział PAP specjalista medycyny morskiej i tropikalnej dr Leszek Mayer.

  • Laureatami Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii zostali William C. Campbell, Satoshi Omura i Youyou Tu. Fot. PAP/EPA/ FREDRIK SANDBERG 05.10.2015

    Medyczny Nobel 2015 za leki na choroby pasożytnicze

    William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie, oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii – otrzymali Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii.

  • Prof. Vetulani: nobliści pomogli zrozumieć, jak mózg przetwarza dane

    Badania tegorocznych noblistów z dziedziny fizjologii i medycyny nie są może spektakularne, ale są bardzo ważne. Pomagają zrozumieć, jak mózg pracuje i przetwarza dane - powiedział PAP neurobiolog prof. Jerzy Vetulani.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji

 Fot. Marcin Przybyła

Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera