Badacze z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) po raz pierwszy stworzyli wypełnione sztucznymi organellami, syntetyczne komórki, które potrafią się między sobą porozumiewać. To osiągnięcie otwiera nowe drogi badań biologicznych i medycznych – podkreślają naukowcy.
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o milowym kroku w budowie powstającego w Australijskim New Norcia europejskiego systemu do komunikacji z wysyłanymi w kosmos sondami. Właśnie zamontowano ważący 122 tony i mierzący 35 metrów średnicy talerz jednej z głównych anten
Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane w Nature Communications.
Budżet 500 tys. euro czeka na polskie zespoły badawcze, które w międzynarodowych konsorcjach zrealizują projekty z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Konkurs został ogłoszony przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz europejską sieć CHIST-ERA.
Komunikacja naukowa przeszła różne fazy drastycznych przekształceń. Od mówienia ludziom wprost, że mają bezdyskusyjnie słuchać naukowców, do fazy „inkluzywności” – czyli włączania społeczeństwa do współtworzenia komunikacji naukowej. Uważam, że żadna nowa forma komunikacji naukowej nie powinna przybierać formy inkwizycji – powiedział prof. Ken Arnold, dyrektor Muzeum Medycyny przy Uniwersytecie Kopenhaskim.
Miejska sieć komunikacji kwantowej w chińskim mieście Hefei jest najbardziej zaawansowaną i bezpieczną z dotychczas znanych – informuje pismo „arXiv”.
Mózgi psów wykazują zdecydowanie większą wrażliwość, kiedy mówi się do nich w określony, inny niż do ludzi, sposób. A jeszcze większą, gdy zwracają się do nich kobiety - poinformowano na łamach „Communications Biology”.
Komunikacja głosowa to nie tyko domena ssaków i ptaków. Występuje również u płazów, gadów, a nawet ryb. Jej początki sięgają 400 mln lat – informują naukowcy na łamach „Nature Communications”.
Rośliny ostrzegają siebie nawzajem za pośrednictwem sygnałów elektrycznych, przesyłanych na powierzchni liści. Nowy mechanizm komunikacji roślin opisał i wyjaśnił zespół kierowany przez polskiego naukowca.
W kwietniu ruszy internetowa platforma do komunikacji naukowców i osób zainteresowanych nauką. To element projektu "JoinUs4Health", naukowców z Polski, Niemiec i Holandii - poinformowano w środę po południu na konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.