Grafika z okładki pisma "Advanced Materials and Interfaces" - wizualizacja uzyskanego ogniwa perowskitowego z antyodbiciową strukturą o symetrii plastra miodu. Źródło: Maciej Krajewski, Uniwersytet Warszawski

Ogniwa perowskitowe odbiją mniej światła dzięki nanoimprintingowi

Na okładce czasopisma naukowego pokazano opracowane przy udziale Polaka perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne, które odbijają mniej światła, są więc wydajniejsze w generowaniu prądu. Metodą nanoimprintingu, łatwą do wdrożenia przy dużych urządzeniach, naniesiono antyodbiciową strukturę o symetrii plastra miodu.

  • Chemicy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie i Politechniki Warszawskiej wkomponowali w strukturę perowskitów wyjątkowo duży jon: guanidynę. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)

    Polacy stworzyli wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu

    Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Politechniki Warszawskiej zaprezentowali udoskonaloną odmianę perowskitu. Testy laboratoryjne wykazały, że zbudowane z niej ogniwa fotowoltaiczne są znacznie wydajniejsze niż ogniwa z pierwotnej postaci materiału.

  • Fot. PAP/ Marcin Bielecki 20.07.2016

    Śląscy naukowcy pracują nad nową generacją ogniw fotowoltaicznych

    Ogniwa fotowoltaiczne w postaci elastycznych materiałów pokrywających torebkę, które ładują schowany w niej telefon komórkowy? Takie zastosowanie może mieć w przyszłości nowa generacja tych elementów, nad którą pracują naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy opracowali metodę, która ma przyspieszyć planowanie radioterapii

  • Ekspertka: adopcje międzygatunkowe u ptaków są rzadkością

  • Polska flaga i pierogi już w kosmosie. Jak spakować się na misję kosmiczną?

  • Kołyska Newtona i fontanna łańcuchowa wśród 30 pokazów misji IGNIS

  • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna: fundament badań kosmicznych i symbol globalnej współpracy

  • Adobe Stock

    BiH/ Rośnie liczba zakażonych "szczurzą gorączką", media donoszą o szczurach wielkości kotów

  • Copernicus: dym z kanadyjskich pożarów dodarł do Europy

  • Dieta śródziemnomorska może ułagodzić drażliwe jelito

  • Badania: u kobiet z „gęstymi piersiami” nowe metody obrazowania pozwalają lepiej wykrywać raka

  • Pokazano najbardziej szczegółowe obrazy korony słonecznej

Załoga Ax-4: Sławosz Uznański, Peggy Whitson, Shubhanshu Shukla, Tibor Kapu. fot. Axiom Space

Załoga misji Ax-4: jesteśmy przygotowani i gotowi do startu

Jesteśmy przygotowani i gotowi do startu – zapewnili we wtorek członkowie załogi misji Ax-4, wśród których jest Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta podkreślił, że z niecierpliwością czeka na możliwość spojrzenia na Ziemię z orbity.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera