Fot. Adobe Stock

Eksperci: rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży; konieczne działania zapobiegawcze

Chociaż ogólna liczba samobójstw w Polsce spada od 2023 r., to wśród dzieci i młodzieży do 19. roku życia obserwuje się wzrost – zaalarmowali eksperci w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. Niepokojący w tej grupie wiekowej jest też duży odsetek dziewcząt popełniających samobójstwo.

  • Adobe Stock
    Świat

    WHO: wysoki wskaźnik samobójstw w Afryce

    Afryka ma najwyższy wskaźnik samobójstw na świecie napędzany głównie przez depresję, lęk i ubóstwo. Najgorzej jest w Lesoto, gdzie wskaźnik samobójstw jest 10 razy wyższy od średniej światowej - wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Zapobiegać samobójstwom w dobie Internetu

    Cyberprzestrzeń jest miejscem, gdzie nierzadko propaguje się autodestrukcyjne zachowania, jak samobójstwa. Co zrobić, by młodzi ludzie nie ulegali takim namowom? Bardzo ważne jest, żeby specjaliści z różnych dziedzin - od psychologów po strażaków - ściślej ze sobą współpracowali - podkreślają naukowcy, którzy na Uniwersytecie Jagiellońskim stworzyli interdyscyplinarny zespół ds. problemów samobójstw.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy odkrywają nieznane dotąd umiejętności bakteriofagów

  • Ekspertka: niedźwiedzie nie są problemem – problemem jest brak systemu i nasze przyzwyczajenia

  • Pod Łodzią odnaleziono nowy meteoryt żelazny; w sobotę ruszą jego badania

  • Rząd przyjął projekt ustawy łagodzącej skutki ewaluacji działalności naukowej

  • Lubelskie/ Naukowcy zrekonstruowali twarze XIII-wiecznych mieszkańców Chełma

  • Fot. Adobe Stock

    Cechy ADHD mogą nasilać przewlekły ból poprzez lęk i negatywne myślenie

  • Zanieczyszczenie wody kokainą zmienia zachowanie łososi na wolności

  • Kobiecy ból związany z histeroskopią bywa ignorowany i nieleczony

  • Muzyka i podróże chronią przed chorobą Alzheimera

  • Długie drzemki seniorów powiązano z wyższą śmiertelnością

Fot. Adobe Stock

Prof. Giersig: Polska ma jeszcze wiele do nadrobienia w dziedzinie nanotechnologii

Polska ma wielu wybitnych naukowców w nanotechnologii, jednak systemowo nadal jest wiele do nadrobienia. Aby prowadzić badania na najwyższym poziomie, konieczne są zmiany w funkcjonowaniu nauki, m.in. ograniczenie obciążeń administracyjnych i zwiększenie umiędzynarodowienia — mówi PAP prof. Michael Giersig.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera