Fot. Fotolia

Sejm przyjął część poprawek Senatu do noweli ustawy o ochronie zwierząt laboratoryjnych

Sejm przyjął siedem senackich poprawek do noweli ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Ma ona dostosować polskie przepisy do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Senat za nowelą ustawy o ochronie zwierząt laboratoryjnych

    Senat opowiedział się za przyjęciem - z poprawkami - nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Nowela ma dostosować polskie przepisy w tym zakresie do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.

  • Fot. Fotolia
    Prawo

    Opozycja i działacze na rzecz praw zwierząt krytycznie o rządowym projekcie dot. zwierząt laboratoryjnych

    Posłanki: KO, Lewicy i Polski 2050 oraz działacze organizacji na rzecz praw zwierząt skrytykowali w środę rządowy projekt noweli, który ich zdaniem zamiast polepszyć, pogorszy los zwierząt laboratoryjnych. Posłanki zapowiedziały złożenie poprawek, od których przyjęcia uzależniają poparcie dla noweli.

  • Fot. Fotolia
    Prawo

    Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych

    We wtorek Rada Ministrów rozpatrzyła i przyjęła projekt ministra edukacji i nauki, dotyczący nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Jego celem jest udoskonalenie hodowli zwierząt tak, aby można było zapobiec ich zbędnemu bólowi czy cierpieniu.

  • Fot. Fotolia
    Prawo

    Rząd zajmie się zmianą ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych

    We wtorek Rada Ministrów rozpatrzy projekt MEiN, dotyczący nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Dostrzeżono potrzebę dostosowania ustawy do aktualnych warunków i potrzeb społecznych i do regulacji zawartych w innych przepisach – wynika z projektu.

  • Źródło: Fotolia
    Prawo

    Polskie Towarzystwo Etyczne apeluje o dalsze ograniczenia cierpień zwierząt laboratoryjnych

    Apelujemy o skoordynowane działania na rzecz złagodzenia wielkiego cierpienia ponad 300 tys. zwierząt zużywanych w Polsce w ciągu jednego roku na „cele naukowe i edukacyjne” - napisało Polskie Towarzystwo Etyczne zgłaszając poprawki do projektu nowelizacji ustawy w tym zakresie.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Wolontariusze szukają domów dla zwierząt laboratoryjnych

    Myszy, szczury, świnki morskie, które biorą udział w nieinwazyjnych eksperymentach naukowych, po zakończeniu badań bywają nieraz usypiane. My zabiegamy, by zamiast tego trafiały one do adopcji. Mówimy w ten sposób "dziękuję" zwierzętom, które pomagają w rozwoju nauki - mówi Ida Kułacz z inicjatywy Lab Rescue.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera