17.10.2025. PAP/Paweł Supernak

NCBR: 20 mln zł na opracowanie programu produkcji paliw syntetycznych z krajowych źródeł energii

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczy 20 mln zł na opracowanie programu produkcji niskoemisyjnych i odnawialnych paliw syntetycznych z krajowych źródeł energii - poinformowało w środę NCBR. Program ma być podstawą rządowej strategii w tym obszarze - podkreślono.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Orlen we współpracy z uczelniami będzie rozwijać innowacyjne technologie paliw

    Orlen wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i działającą w Płocku filią Politechniki Warszawskiej będzie pracować nad udoskonaleniem technologii wytwarzania paliw syntetycznych. Zawarta w tej sprawie umowa zakłada m.in. pozyskiwanie funduszy krajowych i zagranicznych - poinformował koncern.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska
    Technologia

    Inżynierowie z PW pracują nad rozwiązaniem, które zapewni gospodarstwom niezależność energetyczną

    Nad prototypem urządzenia, które wytwarza energię elektryczną oraz ciepło - i zapewni niezależność energetyczną każdemu gospodarstwu domowemu, pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Można będzie w nim wykorzystać różnego rodzaju paliwa płynne, nawet bimber.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Naukowcy z PG wytwarzają ekologiczne paliwo

    Na Politechnice Gdańskiej powstała nowa technologia produkcji eteru dimetylowego. To atrakcyjna, ekologiczna alternatywa dla oleju napędowego.

  • PAP/Grzegorz Michałowski

    Nowa wersja bolidu studentów PŁ ma pokonać granicę 1000 km na litrze paliwa

    Eco Arrow 3.0 to najnowsza wersja bolidu studentów z zespołu Iron Warriors Politechniki Łódzkiej. Młodzi konstruktorzy liczą, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom uda im się przekroczyć 1000 kilometrów przejechanych na 1 litrze paliwa.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Paliwo ze spalin - o krok bliżej

    Stosunkowo tani proces z wykorzystaniem bakterii i drożdży może posłużyć do zamieniania gazów spalinowych z hut stali i innych źródeł w płynne paliwo - informują naukowcy w PNAS.

  • Fot. Fotolia

    Po spaleniu wszystkich zasobów paliw poziom morza wzrośnie o 60 m

    Gdyby spalić pozostałe w Ziemi zasoby paliw kopalnych, powstałe przy tym emisje węgla spowodowałyby ocieplenie wystarczające, by stopić niemal cały lód Antarktydy i podnieść poziom morza o 50-60 m - szacują naukowcy w "Science Advances".

  • Fot. Fotolia

    Naukowcy: 1/3 ropy musi zostać w ziemi - dla klimatu

    Jedna trzecia globalnych zasobów ropy, połowa gazu i ponad 80 proc. pozostałych zasobów węgla musi pozostać w ziemi, jeśli do połowy XXI w. globalne temperatury mają nie wzrosnąć więcej niż 2 st. C powyżej średniej z czasów przedindustrialnych - czytamy w czasopiśmie naukowym "Nature".

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Bakterie mogą zasiać ferment na rynku paliwowym

    Bakterie można zaprząc do produkcji paliwa z odpadów. Pewne gatunki podczas fermentacji wytwarzają butanol - alkohol, którym łatwo można zastąpić w samochodach benzynę. Polska doktorantka chce usprawnić proces wytwarzania butanolu przez mikroorganizmy.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera