Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

Programowanie komputerów kwantowych przypomina programowanie pierwszych komputerów z lat 40. XX wieku. To obszar, który dopiero raczkuje i w porównaniu z programowaniem współczesnych klasycznych komputerów wygląda siermiężnie - opowiada prof. Wojciech Bożejko, specjalista od informatyki kwantowej.

  • 25.05.2026 PAP/Paweł Jaskółka
    Technologia

    Komputer kwantowy ma powstać w Lublinie

    Budowę w Lublinie komputera kwantowego zakłada memorandum podpisane w czwartek przez zarząd woj. lubelskiego oraz przedstawicieli lubelskich uczelni. Komputer wykorzystujący zasady mechaniki kwantowej pozwala m.in. na wykonywanie obliczeń wielokrotnie szybciej niż klasyczne komputery.

  • Poznań, 25.05.2026. Prezes IQM Polska Sylwia Barthel de Weydenth (2L), CEO i współzałożyciel IQM Quantum Computers Jan Goetz (3L) minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (3P), rektor PP prof. Teofil Jesionowski (2P) oraz starosta poznański Jan Grabkowski (P) podczas uroczystości otwarcia komputera kwantowego IQM Radiance 5 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, 25 bm. System IQM Radiance 5 to pięciokubitowy komputer kwantowy wykorzystujący technologię nadprzewodzących kubitów. Modułowa konstrukcja systemu zapewnia dostęp zarówno do warstwy sprzętowej, jak i programowej, a jego architektura pozwala w przyszłości rozbudować system nawet do 150 kubitów. PAP/Paweł Jaskółka

    Politechnika Poznańska uruchomiła komputer kwantowy

    Politechnika Poznańska oficjalnie uruchomiła w poniedziałek komputer kwantowy IQM Radiance 5. Rektor uczelni prof. Teofil Jesionowski podkreślił, że Poznań, zyskując trzecie tego typu urządzenie, stał się „najmocniejszym ośrodkiem naukowo-technicznym w tej części Europy”.

  • 30.10.2024 PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/ Rozpoczęto instalację komputera kwantowego PIAST-Q

    W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) w poniedziałek oficjalnie zainaugurowano instalację komputera kwantowego PIAST-Q. Z kolei pod koniec przyszłego roku w tej samej placówce ma zacząć działać tzw. fabryka AI, czyli superkomputer zbudowany na potrzeby uczenia maszynowego.

  • Fot. materiały prasowe
    Technologia

    Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono komputer kwantowy

    Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pięciokubitowy, pełnozakresowy, nadprzewodzący komputer kwantowy. „IQM Spark” to pierwsze tego typu urządzenie działające w Polsce, a jego zakup wiąże się z uruchomieniem nowego kierunku studiów na tej uczelni.

  • Część toru optycznego lasera niebieskiego. Fot. DKWOC
    Technologia

    Powstaje prototyp infrastruktury komputera kwantowego na bazie jonów wapnia

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje pierwszy w kraju prototyp infrastruktury komputera kwantowego - oparty na jonach wapnia. Projekt ten pozwoli nadążyć Polsce za rozwojem technologii kwantowych - uważa reprezentant projektu MIKOK dr inż. Zbigniew Wawrzyniak z Politechniki Warszawskiej.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała systemy optoelektroniczne dla komputera kwantowego

    Optoelektroniczne sterowanie pułapką jonową, czyli przygotowanie i uruchomienie podsystemu niezbędnego do prowadzenia eksperymentów kwantowych – to wkład Wojskowej Akademii Technicznej w pierwszy polski komputer kwantowy. O pracach opowiada PAP płk Marek Życzkowski, prof. WAT.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Prace nad budową prototypowego komputera kwantowego dla wojska - na zaawansowanym etapie

    Na zaawansowanym etapie są prace nad budową polskiego prototypu komputera kwantowego do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych - przekazał PAP rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ppłk Przemysław Lipczyński.

  • 20.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (P) i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) podczas konferencji prasowej dotyczącej wspólnego podpisania Quantum Pact w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, 20 bm. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Quantum Pact to Europejska Deklaracja dotycząca Technologii Kwantowych. PAP/Radek Pietruszka
    Technologia

    Minister cyfryzacji i minister nauki podpisali Quantum Pact

    Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podpisali w środę Europejską Deklarację dot. Technologii Kwantowych (Quantum Pact).

  • artystyczna wizja komputera kwantowego, wygenerowana przez AI, Adobe Stock

    NASK partnerem w europejskim projekcie nad stworzeniem komputera kwantowego

    Państwowy Instytut Badawczy NASK został jednym z 18 partnerów projektu EPIQUE, którego celem jest stworzenie komputera kwantowego opartego na fotonice.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Ekspertki: najgroźniejsze kłamstwa medyczne ubierają się w kostium prawdy

  • Zdobywczyni grantu ERC: system prawny wymaga rekonstrukcji pod kątem kobiet i mniejszości

  • Historyczne rekordy i sterowanie pogodą, czyli dezinformacja w związku w upałami

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Europejska fala upałów najgorętsza i najbardziej wilgotna w historii

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera