Fot. Adobe Stock

Wrocław/ Naukowcy: ugorowanie gleby to katastrofa, najlepszy jest dla niej płodozmian

Ugorowanie gleby to przepis na katastrofę, a prowadzenie jednej uprawy na polu powoduje m.in. erozję i suchość gleby. Najlepszą formą jej uprawy jest płodozmian - do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół naukowców, m.in. z Wrocławia, który nieprzerwanie od 1967 r. badał jedno z litewskich pól.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Zubożenie gleb Ukrainy zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na świecie

    Związane z wojennymi niedoborami ubożenie gleb Ukrainy zagraża długoterminowemu bezpieczeństwu żywnościowemu na świecie – informuje pismo „Nature Communications Earth & Environment”.

  • źródło: Fotolia
    Życie

    Warzywa z własnego ogródka najzdrowsze? Doktorant UPWr zbada gleby ogrodów działkowych

    Sałata, szpinak czy ogórek najzdrowsze z własnego ogródka? Czy tak jest rzeczywiście sprawdzi Dariusz Gruszka, doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr), badając toksyczność gleb ogrodów działkowych Wrocławia, Legnicy i Złotego Stoku.

  • fot. materiały prasowe
    Wydarzenia

    Światowy Dzień Gleby - w sobotę, w piątek - konferencja

    Wykorzystując zasoby glebowe ludzie często zapominają, że nie należą one do odnawialnych źródeł. Silna ingerencja w gleby prowadzi tymczasem do obniżenia ich żyzności i produktywności - ostrzegają eksperci z okazji Światowego Dnia Gleby.

  • Źródło: Fotolia
    Świat

    Fale upałów i zmiany klimatu negatywnie wpływają na glebę

    Fale upałów i okresy suszy mogą mieć poważniejszy wpływ na glebę, niż do tej pory uważano. Taka ekstremalna pogoda zmienia m.in. wegetację i wilgotność gleby, co oddziałuje na żyjące w niej mikroorganizmy – zauważyli naukowcy z University of Manchester.

  • Życie

    Muł ze sztucznych jezior posłuży rolnikom

    Gdyby jeziora takie jak Zegrze, Dobczyce czy Solina w naturalny sposób się zamuliły, ich pojemność drastycznie by zmalała. Dlatego osad z dna trzeba regularnie wydobywać. Okazuje się, że potem można jeszcze użyć go w rolnictwie – do poprawy jakości gleby na terenach zdegradowanych. Do tego jednak niezbędne są badania składu osadów i ich toksyczności.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Naturalny nawóz do regeneracji gleb stworzony z pancerzyków owadów

    Biodegradowalny, nierozpuszczalny i nieszkodliwy dla ludzi nawóz organiczny pozwalający regenerować gleby zdegradowane przez zbyt intensywne uprawy, opracowali naukowcy z Hiszpanii i Niemiec. O pracy poinformowano na stronie Universidad Politecnica de Madrid.

  • Fot. Fotolia

    Ryż terminator

    Odmianę ryżu, który jednocześnie toleruje suszę, zasolenie gleb i brak nawozu, opracowali naukowcy z amerykańskiej firmy biotechnologicznej. Tak dużą odporność na złe warunki roślina uzyskała dzięki genetycznej modyfikacji - informuje "New Scientist".

  • Polski sposób na sprawne oczyszczanie gleb z pestycydów

    Szybkie i skuteczne oczyszczanie gleb z pestycydów, w tym środka owadobójczego DDT, umożliwia wynalazek naukowców z Rzeszowa. W kilkanaście godzin pozwala on obniżyć stężenie większości pestycydów w glebie o ponad 90 proc.

  • Udział dżdżownic w emisjach dwutlenku węgla z gleb - przeszacowany

    Udział dżdżownic w emisjach dwutlenku węgla z gleb, oceniany na 33 proc., został poważnie przeszacowany - twierdzi chiński badacz w "Nature Communications". Dżdżownice przekształcają bowiem węgiel organiczny w związki, które pozostają w glebach.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera