Fot. Adobe Stock

W GIG zainaugurowano studia podyplomowe dot. adaptacji kopalń do nowych funkcji

Nowe studia podyplomowe, mające kształcić kadry pod kątem adaptowania infrastruktury kopalń węgla kamiennego do nowych funkcji, zainaugurowano w sobotę w Głównym Instytucie Górnictwa - PIB. Przy przedsięwzięciu GIG współpracuje m.in. z Politechniką Śląską.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Naukowcy z GIG skonstruowali pyłomierz, dający natychmiastową informację o jakości powietrza

    Pyłomierz osobisty, dający natychmiastowy dostęp do danych o jakości powietrza w miejscu przebywania jego użytkownika, skonstruowali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach. Urządzenie zostało nagrodzone m.in. na niedawnej wystawie wynalazczości w Hiszpanii.

  • Fot. Fotolia

    Inżynierowie z PGG przygotują doktoraty i wdrożą ich efekty w kopalniach

    20 inżynierów z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) ma wdrożyć w kopalniach efekty doktoratów, które powinny poprawić działanie firmy. W sobotę w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) oficjalnie zainaugurowano zaplanowane na 2,5 roku studia doktoranckie dla pracowników Grupy.

  • Innowacyjna technologia zamieni osady ściekowe w nawóz, który także nawodni glebę

    Powstające w oczyszczalniach ścieków osady mogą stać się bezpiecznym, pozbawionym przykrego zapachu nawozem, który – umieszczony w specjalnych hydrożelowych kapsułkach – może także wspomagać regulację wody w glebie – wskazują twórcy innowacyjnej technologii.

  • Bytom/ GIG pokazał prototypowego drona do pomiaru niskiej emisji

    Prototypowego drona z aparaturą mierzącą w czasie rzeczywistym zanieczyszczenie powietrza pokazał we wtorek w Bytomiu Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG). Współpracujące z Instytutem miasto chce skorzystać z dronów do monitoringu zanieczyszczeń.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Pionierska instalacja oczyszczania promieniotwórczych wód kopalnianych

    Naukowcy z Katowic i Lublina opracowali technologię oczyszczania z promieniotwórczych pierwiastków wód z kopalnianych wyrobisk. Pilotażowa instalacja, której skuteczność w usuwaniu radu szacuje się wstępnie na 45 proc., ruszyła w kopalni Ziemowit w Lędzinach.

  • Fot. Fotolia

    Eksperci: zielona infrastruktura miast odpowiedzią na zmiany klimatu

    Pokryte roślinnością ściany domów, trawiaste torowiska, ogrody na dachach czy miejskie stawy wypełnione deszczówką nie tylko poprawiają estetykę i jakość życia w miastach, ale też są odpowiedzią na zmiany klimatu – wskazują eksperci, namawiając do tworzenia zielonej infrastruktury.

  • Technologia

    Od poniedziałku Dni Otwarte Centrum Czystych Technologii Węglowych

    Od poniedziałku do środy w Katowicach będzie można dowiedzieć się wszystkiego o nowoczesnych i przyszłościowych metodach korzystania z węgla. Śląscy naukowcy zapraszają na dni otwarte zbudowanego z unijnych środków Centrum Czystych Technologii Węglowych.

  • Życie

    Naukowcy przygotowują projekt badania wpływu górnictwa na powierzchnię

    Wieloletni kompleksowy projekt badawczy mający zweryfikować i rozwinąć dotychczasową wiedzę przed wszystkim o wpływie górnictwa podziemnego na infrastrukturę na powierzchni przygotowują naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa i zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera