Fot. materiały prasowe

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracują biomateriały do leczenia stawów

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, innych polskich uczelni oraz ośrodków w Słowenii i Kanadzie opracują biomateriały do regeneracji chrząstek i kości. Projekt REGENESIS o wartości ponad 1,4 mln euro współfinasowany jest przez NCBR oraz kanadyjskiej i słoweńskie instytucje.

  • Dr Tomasz Swebocki, prof. PG, prof. Jacek Ryl, mgr Angelika Łepek. Fot. Łukasz Głowala / Politechnika Gdańska
    Zdrowie

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali nowe biomateriały na bazie żelatyny

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali eutektożele na bazie żelatyny, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w leczeniu trudno gojących się ran oraz w systemach kontrolowanego uwalniania leków - podała uczelnia.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Gdańsk/ Europejski patent na innowacyjne biomateriały implantacyjne

    Naukowcy opatentowali nowatorskie biomateriały implantacyjne – kompozyty do leczenia ubytków kości i do wykorzystania w medycynie regeneracyjnej. Patent został przyznany przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) na "Wielofunkcyjne kompozytowe materiały implantacyjne do wypełniania ubytków kości i regeneracji tkanki kostnej" - podał Uniwersytet Gdański.

  • dr Agata Piecuch i dr hab. inż. Rafał Ogórek, prof. UWr, fot. archiwum prywatne

    Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

    Zespół z udziałem wrocławskich naukowców wykazał, że jony srebra wprowadzone do hydroksyapatytu, biomateriału wykorzystywanego w stomatologii, zmniejszają ryzyko infekcji. Wyniki badań zespołu opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

  • Adobe Stock
    Zdrowie

    Biomateriał w strzykawce może przyśpieszyć zrastanie kości

    Naukowiec pracuje nad biomateriałem z nanowłókien, który można wstrzykiwać bezpośrednio w miejsce złamania. Docelowo pomoże on pacjentom, których kości zrastają się zbyt wolno, lub kiedy proces ten utrudniają problemy związane m.in. z osteoporozą.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera