Badaczka: autofagia ma dwie twarze…

Mechanizm autofagii, za którego odkrycie przyznano Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii, to proces o dwóch twarzach. W zdrowych komórkach autofagia rozkłada uszkodzone elementy komórek oraz białka o długim okresie półtrwania; natomiast w nowotworowych niejednokrotnie przyczynia się do ich wzmożonego wzrostu. Ten negatywny proces naukowcy potrafią jednak wyhamować - mówi PAP dr Ewa Totoń.

  • Yoshinori Ohsumi: całe życie w laboratorium

    „Jestem zaskoczony, akurat przebywałem w swoim laboratorium” - powiedział Yoshinori Ohsumi, kiedy dowiedział się, że został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. W laboratorium japoński naukowiec spędził praktycznie całe życie.

  • Prof. Woźniak: odkrycie noblisty ma duży potencjał aplikacyjny w medycynie i diagnostyce

    Noblista Yoshinori Ohsumi wnikliwością i wytrwałością spowodował, że poznaliśmy zupełnie nowe, uniwersalne zjawisko, które ma duży potencjał aplikacyjny zarówno w medycynie, jak i w diagnostyce; uczony pokazał możliwości, jakie daje proces autofagii - mówi PAP prof. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Prof. Motyl o Noblu z medycyny: regulacja autofagii ma potencjał m.in. w medycynie

    W tym roku Noblem z medycyny nagrodzono badania podstawowe, ale mogą mieć one duże zastosowanie, jeśli chodzi o medycynę, weterynarię i kierunki związane ze zdrowiem ludzi i zwierzą - ocenił w rozmowie z PAP prof. Tomasz Motyl z SGGW.

  • Ekspert: odkrycie mechanizmu autofagii pomocne w leczeniu chorób

    Odkrycie mechanizmów autofagii z cała pewnością może być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów - powiedziała PAP prof. Magdalena M. Rost-Roszkowska, komentując przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii Yoshinori Ohsumie.

  • Prof. Kamińska: noblista był pionierem ważnych badań nad autofagią

    Noblista Yoshinori Ohsumi był pionierem w zakresie badań nad autofagią. A autofagia to szalenie ważny i intensywnie teraz badany mechanizm, który - jak się sądzi - może się przydać w walce z nowotworami - skomentowała biolog prof. Bożena Kamińska.

  • Fot. PAP/EPA/ STINA STJERNKVIST 03.10.2016
    Zdrowie

    Medyczny Nobel za odkrycie komórkowego "serwisu sprzątającego"

    Japończyk Yoshinori Ohsumi za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Dzięki pracom tegorocznego noblisty rozumiemy, w jaki sposób komórka pozbywa się odpadów, dokonując recyklingu białek.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera