Fot. materiały prasowe NCBJ

Najszybszy znany rozpad alfa ze stanu podstawowego

Po raz pierwszy bezpośrednio zaobserwowano rozpad alfa telluru-104. Jądro to rozpada się w czasie około 7 nanosekund, a wynik opublikowany w „Nature” pomaga zrozumieć, jak w jądrze atomowym tworzy się cząstka alfa. W pracach międzynarodowego zespołu uczestniczył doktorant NCBJ.

  • 05.08.2025. Model reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. PAP/Piotr Nowak
    Technologia

    70 lat polskiej atomistyki: od Instytutu Badań Jądrowych do MARII i superkomputerów

    Siedemdziesiąt lat temu Polska wkroczyła w erę atomu, powołując do życia Instytut Badań Jądrowych (IBJ). To wydarzenie zapoczątkowało dekady innowacyjnych badań w dziedzinie fizyki jądrowej. Rocznicę tę świętują podczas środowego seminarium w Warszawie główni spadkobiercy i kontynuatorzy misji IBJ: Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Fizyka jądrowa dla społeczeństwa - tematem kolejnego wykładu z cyklu "Zapytaj fizyka"

    Fizyka jądrowa dla społeczeństwa jest tematem kolejnego wykładu z cyklu "Zapytaj fizyka". W piątek 16 maja dr Iain Darby wygłosi wykład pt. "Nuclear Science to Benefit Society".

  • Fot. Adobe Stock

    Fizycy z UJ w międzynarodowym zespole badającym właściwości jąder atomowych

    Fizycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy zbadają właściwości sił działających między składnikami jąder atomowych. Wyniki ich pracy mogą mieć znaczenie dla lepszego zrozumienia procesów w energetyce jądrowej – przekazała uczelnia.

  • Atomkraftwerk Tihange, Belgia, Adobe Stock
    Świat

    Belgia emituje coraz więcej CO2 z powodu zamykania reaktorów jądrowych

    Belgia wyemitowała o 13 procent więcej CO2 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż w tym samym okresie ubiegłego roku - pisze "De Standaard" w poniedziałek, powołując się na badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Gandawie. Zamknięcie reaktorów jądrowych Doel 3 i Tihange 2 jest przyczyną wyraźnego wzrostu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Pierwszy „rentgen” pojedynczego atomu

    Po raz pierwszy udało się dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu zbadać pojedynczy atom i jego stan chemiczny. Daje to naukowcom zupełnie nowe możliwości – informuje “Nature”.

  • Fot. Fotolia
    Popularyzacja

    #Zapytajnaukowca: Jak powstają atomy? Jak powstaje metal?

    Atomy najlżejszych pierwiastków – w tym wodoru i helu - powstały w większości po Wielkim Wybuchu, kiedy Wszechświat stygł i cząstki łączyły się ze sobą. A atomy pierwiastków cięższych – m.in. złota - powstają ciągle w gwiazdach i w wybuchach supernowych – odpowiada prof. Grzegorz Wrochna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

  • Fot. Fotolia

    Epoka atomowa - początkiem antropocenu

    Datę pierwszego testu jądrowego należy uznać za datę rozpoczęcia antropocenu, czyli obecnej epoki geologicznej zdominowanej działalnością człowieka. Swoją propozycję międzynarodowa grupa naukowców przedstawiła w "Quaternary International".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera