
Ponad 300 osób z całego świata weźmie udział w rozpoczętym w czwartek w Poznaniu kongresie naukowym „Bezpieczny Świat: zrozumienie - zaufanie - odpowiedzialność”. Podczas niego naukowcy będą rozmawiać o bezpieczeństwo w kontekście kilku wybranych dziedzin nauki.
„Bezpieczeństwo to temat aktualny ze względu na zagrożenia występujące na świecie. Będziemy rozmawiali o wpływie nauki na bezpieczeństwo, a także relacjach jakie zachodzą pomiędzy nauką a bezpieczeństwem. To duże wydarzenie naukowe z wieloma ciekawymi wykładami” - mówi w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Stypendystów Fundacji Aleksandra von Humboldta odpowiedzialny za program naukowy prof. Waldemar Pfeiffer.
Przez cztery dni ponad 50 naukowców wygłosi swoje referaty, które zostały podzielone na sferę prawno-polityczną, społeczno-socjalną i ekonomiczno-środowiskową. Podczas kongresu nie zostaną podjęte tematy związane z zagrożeniami terrorystycznymi, konfliktami militarnymi, a także zagrożeniami wynikającymi z katastrof środowiskowych.
„Każdy z naukowców przedstawi ze swojego punktu widzenia, a także reprezentowanej przez siebie dyscypliny naukowej problem bezpieczeństwa. Nie będziemy mówić o każdym rodzaju bezpieczeństwa. Chcemy skoncentrować się na dziedzinach naukowych, w których czujemy się dobrze. Dzięki temu wiemy, że zagadnienia podjęte na kongresie nas nie przerosną” - powiedział prof. Pfeiffer.
Na kongres swoje wykład przygotował m.in. były minister spraw zagranicznych prof. Adam Rotfeld. Dużym zainteresowaniem, zdaniem organizatorów, cieszyć się będzie odbywający się w ramach programu „Akademicki Poznań” referat laureata Nagrody Nobla prof. Erwin Nehera, który będzie poświęcony medycynie.
Gościem honorowym kongresu „Bezpieczny Świat: zrozumienie - zaufanie – odpowiedzialność” będzie pełnomocnik ds. współpracy niemiecko-polskiej w rządzie Angeli Merkel, minister Cornella Pieper. W kongresie udział wezmą ambasador Niemiec w Polsce Rudiger von Fritsch, a także rektorzy poznańskich uczelni.
Spotkanie odbędzie się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.
Kongres potrwa do niedzieli.
PAP - Nauka w Polsce
mat/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.