U wybrzeży Hiszpanii pojawiła się meduza o 24 oczach

Adobe Stock
Adobe Stock

U wybrzeży Hiszpanii, zwłaszcza Katalonii, pojawiła się nowa odmiana meduzy, zwanej pudełkową ze względu na swój przypominający sześcian kształt - poinformowały media w Hiszpanii. Należy do rodziny Carybdea marsupialis, a jej najbardziej zadziwiającą cechą są 24 oczy zwane ropaliami, rozmieszczone w czterech skupiskach po sześć wokół ciała parzydełkowca.

Według ekspertów dwie grupy oczu mają soczewki umożliwiające tworzenie obrazów, a cztery grupy mogą jedynie wykrywać światło.

Parzydełkowiec ten mierzy średnio 3 cm, jest przezroczysty i posiada 12 macek o długości do 30 cm - po trzy na każdym z czterech rogów "pudelka". Pływa z prędkością 7 km na godzinę, o wiele szybciej od innych meduz.

Carybdea marsupialis jest spokrewniona z występującym w Azji i Oceanii niebezpiecznym gatunkiem Chironex fleckeri, jednak ten w Europie nie należy do groźnych - uspokajają eksperci.

Wzrost temperatury wody od wielu lat sprzyja rozmnażaniu się meduz w Morzu Śródziemnym.

Politechnika w Walencji opracowała tego lata innowacyjne narzędzie technologiczne: MedusApp, które pozwala na uzyskanie w czasie rzeczywistym informacji o obecności meduz na katalońskich wybrzeżach, a także podpowiada, co zrobić w przypadku poparzenia.

Według Hiszpańskiego Instytutu Nauk Morskich, w razie poparzenia przez meduzę należy unikać polewania skóry słodką wodą czy alkoholem. Należy ją polać wodą morską, delikatnie usunąć resztki macek i zastosować zewnętrznie 50-procentowy roztwór sody oczyszczonej oraz okłady z lodu.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Zmarł pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera