Niejasne początki bioluminescencji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Bioluminescencja prawdopodobnie wyewoluowała po raz pierwszy u zwierząt 540 mln lat temu, w grupie bezkręgowców morskich zwanych oktokoralami – informują naukowcy na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B”.

Dotychczas uważano, że najwcześniejsze pojawienie się tej cechy miało miejsce 300 mln lat później.

Bioluminescencja, czyli zdolność organizmów do wytwarzania światła w drodze reakcji chemicznych, ewoluowała niezależnie w przyrodzie co najmniej 94 razy. Bierze ona udział w olbrzymiej gamie zachowań, w tym w kamuflażu, zalotach, komunikacji i polowaniach.

Do tej pory za najwcześniejsze datowane pochodzenie bioluminescencji u zwierząt uważano około 267 milionów lat temu u małych skorupiaków morskich zwanych małżoraczkami.

W poszukiwaniu najwcześniejszego pochodzenia tej cechy badacze postanowili zwrócić się do oktokorali – starej ewolucyjnie grupy zwierząt. Podobnie jak twarde koralowce oktokorale to maleńkie polipy, żyjące w koloniach. Świecą one tylko wtedy, gdy zostaną uderzone. Z tego powodu funkcja emitowania światła jest zagadkowa.

„Chcieliśmy ustalić czas pojawienia się bioluminescencji, a oktokorale nalezą do jednej z najstarszych grup zwierząt na Ziemi znanych z posiadania tej cechy” - opisuje Danelle DeLeo, pracująca w Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian w USA.

Naukowcy przebadali pod względem genetycznym 185 gatunków oktokorali.

Badania genetyczne i analizy obliczeniowe pozwoliły ustalić, że wspólny przodek oktokorali żył 540 mln lat temu i posiadał cechę bioluminescencji. Mimo że nie jest pewne, do czego ta właściwość jest wykorzystywana, można założyć, że odgrywa istotną rolę w przetrwaniu tych zwierząt, zważywszy że tak długo się utrzymała.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera