Ekspert: nie dotykajmy i nie zabierajmy młodych dzikich zwierząt, chcąc im pomóc

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nie dotykajmy i nie zabierajmy młodych dzikich zwierząt, chcąc im pomóc. Przyroda rządzi się swoimi prawami i sobie bez nas poradzi. To my możemy niechcący zrobić tym zwierzętom krzywdę - apeluje prof. Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zwraca uwagę, że wiosną podczas długich spacerów na łonie natury możemy na polnych i leśnych ścieżkach napotkać rodzące się w tym okresie młode sarny, daniele, jelenie czy lisy. Wówczas w wielu z nas uruchamia się ludzka chęć pomocy tym pozostawionym i opuszczonym - w naszym mniemaniu – zwierzętom.

Jednak - jak przekonuje matka takiego malucha na pewno jest w pobliżu, odpoczywając lub żerując, a koźlę, cielę czy lisek spokojnie na nią oczekuję. „One są przygotowane do instynktownego bezruchu, a nie wydzielając zapachu, nie zwabią drapieżników. Pomaga im w tym kamuflaż w postaci cętkowanej sierści. W momencie, gdy człowiek je dotknie i pogłaszcze, pozostawia na ich sierści swój zapach, który spowoduje, że matka zamiast zająć się maluchami, pozostawi je bez opieki” – podkreśla profesor.

Wskazuje, że nieco podobna sytuacja ma miejsce w przypadku tzw. podlotów. „To pisklęta, które przebywają już poza gniazdem, ale jeszcze nie są zdolne do samodzielnego lotu. Rodzice nadal się nimi opiekują, dostarczając pokarm i chroniąc przed drapieżnikami, np. kotami” – tłumaczy.

„Zdarza się, niestety, że człowiek, widząc takiego malucha zabiera go z miejsca, w którym przebywa, chcąc w swojej nieświadomości mu pomóc. Rodzice następnie bezskutecznie szukają swojego potomstwa. Pamiętajmy: nie dotykajmy i nie zabierajmy dzikich maluchów, chcąc im pomóc. Przyroda rządzi się swoimi prawami i sobie bez nas poradzi. To my możemy niechcący zrobić tym zwierzętom krzywdę” – podsumowuje prof. Pusz. (PAP)

Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

  • 10.07.2014  PAP/Jacek Bednarczyk

    Kraków/ Odbudowa oranżerii w Ogrodzie Botanicznym UJ z dofinansowaniem ze środków europejskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera