Kraków/ Odbudowa oranżerii w Ogrodzie Botanicznym UJ z dofinansowaniem ze środków europejskich

10.07.2014  PAP/Jacek Bednarczyk
10.07.2014 PAP/Jacek Bednarczyk

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie otrzyma blisko 6,7 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich na odbudowę oranżerii. W środę przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przekazali promesę gwarantującą wsparcie inwestycji.

Budynek oranżerii na terenie ogrodu botanicznego UJ ma zostać odbudowany i rozbudowany. Zgodnie z planem zyska on m.in. pomieszczenia techniczne i gospodarcze – w tym zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów. Powstaną także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wartość projektu sięga blisko 9,7 mln zł, z czego 6,7 mln zostanie dofinansowane ze środków europejskich.

"Dzięki tej inwestycji Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie już nie tylko najstarszym tego typu miejscem w Polsce, ale również najnowocześniejszym" - zaznaczył marszałek Małopolski Witold Kozłowski, cytowany w komunikacie prasowym urzędu. W jego ocenie odtworzona i rozbudowana oranżeria zapewni egzotycznym roślinom lepszą ochronę, a dodatkowe prace i działania przewidziane w ramach realizacji projektu sprawią, że zwiedzanie ogrodu będzie jeszcze łatwiejsze i ciekawsze dla gości.

"Ogród jest odwiedzany przez wszystkich, od przedszkolaków do seniorów. Inwestowanie w to miejsce to nie tylko obowiązek Uniwersytetu czy samorządu województwa, ale każdej instytucji, która ma środki finansowe. To jest przykład, jak dobro uniwersyteckie jest wykorzystywane praktycznie przez całe społeczeństwo" – wskazał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.

Oranżeria będzie tych samych gabarytów, co palmiarnia powstała w tym miejscu w 1882 roku. Wysokość budynku od najniższego poziomu gruntu do linii szczytowej wyniesie 11,6 m, wraz z iglicą – niemal 15 m. Obiekt na parterze zaprojektowano w konstrukcji stalowej z przeszkleniami w systemie fasadowym, całość zwieńczona będzie szklanym dachem mansardowym. W planach jest także remont konserwatorski historycznego wejścia. Budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prócz promesy na wsparcie inwestycji, marszałek Witold Kozłowski i prof. Jan Tadeusz Duda przekazali przedstawicielom uczelni Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego - Platynowy Medal „Polonia Minor”. Wyróżnienie zostało przyznane z okazji 660. rocznicy założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego - najstarszej polskiej uczelni - jako wyraz uznania za całokształt działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz dbałość o rzetelny rozwój przyszłych pokoleń.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym ogrodem w Polsce. Początki jego historii sięgają XVII w., ale oficjalnie założono go w 1783 r. Powstał w z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha, zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Dzisiejszą aranżację zawdzięcza prof. Władysławowi Szaferowi, jednemu z najwybitniejszych polskich botaników. W 1976 r. wpisano go do rejestru zabytków jako obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Obecnie Ogród Botaniczny zajmuje 9,6 ha, ma bogatą kolekcję drzew i krzewów. Najokazalszym jest dąb Jagielloński, który ma ok. 250 lat. Nieco młodsze są dwa derenie Śniadeckiego. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, rośnie najstarsza polska robinia akacjowa. Zwiedzający mogą także zapoznać się z okazałymi gatunkami sagowców - jednych z najstarszych roślin na Ziemi. Kilka okazów liczy ponad 150 lat i prawdopodobnie pochodzi z naturalnych stanowisk. Ogród posiada też bogatą kolekcję ok. 500 gatunków i odmian storczyków. Jej początki sięgają połowy XIX w.(PAP)

juka/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera