Najdokładniejsza rekonstrukcja temperatur z ostatnich 11 tys. lat | Nauka w Polsce

Najdokładniejsza rekonstrukcja temperatur z ostatnich 11 tys. lat

Fot. Adobe Stock

Najdokładniejszą jak dotąd rekonstrukcję temperatur z ostatnich 11 tys. lat, wliczając w to temperatury letnie i zimowe, przedstawił zespół naukowców na łamach tygodnika „Nature”.

Międzynarodowy zespół naukowców zrekonstruował najbardziej jak dotąd dokładny globalny układ temperatur letnich i zimowych z ostatnich 11 tys. lat. Naukowcy badali rdzenie lodowe pochodzące z Antarktyki, w których zapisują się warunki klimatyczne.

„Celem badań było podniesienie poprzeczki w zakresie tego, co możliwe do zrealizowania odnośnie do poznawania klimatu z przeszłości” - opisuje główny autor badań, Tyler Jones z Institute of Arctic and Alpine Research.

Jak dodaje, udało się odtworzyć wahania temperatur pomiędzy okresami zimowymi i letnimi, a więc w bardzo dokładnej skali.

Naukowcy z całego świata od dawna badają rdzenie lodowe z obszarów okołobiegunowych w celu lepszego poznania historycznych warunków klimatycznych. Najczęściej wydobywane są one w Antarktyce i na Grenlandii. Dostarczają danych składzie atmosferycznym, gazach cieplarnianych, temperaturach powietrza i oceanu.

Najdłuższy rdzeń lodowy mierzył ponad trzy kilometry długości i miał średnicę ponad 12 cm. Zawierał on dane klimatyczne z ostatnich 68 tys. lat. Taki rdzeń cięty jest na kawałki, które można bezpiecznie przechowywać i przetransportować do laboratorium.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera