Uczelnie i instytucje

Radom/ Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny gotowy na przyjęcie studentów i naukowców z Ukrainy

26.10.2021. PAP/Piotr Polak
26.10.2021. PAP/Piotr Polak

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu jest gotowy na przyjęcie studentów i naukowców z Ukrainy – poinformował PAP rzecznik uczelni prof. Dariusz Trześniowski. Dla ukraińskich uchodźców przygotowywane są dwa akademiki. Zorganizowany też zostanie kurs języka polskiego.

"Otwieramy mury naszej uczelni. Jesteśmy gotowi przyjąć zarówno studentów, jak i pracowników naukowych" – zadeklarował rzecznik UTH.

Obecnie na różnych kierunkach radomskiego uniwersytetu studiuje 28 studentów z Ukrainy. "Jesteśmy gotowi przyjąć ich więcej. Wiemy, że taką wolę zgłaszają studenci m.in. z Kijowa, Charkowa i Lwowa" – przekazał prof. Trześniowski.

Do Radomia chcą przyjechać też naukowcy. "Pracownicy naukowi z ukraińskich uczelni sugerują, że mogliby przez jakiś czas pracować w Polsce" – powiedział rzecznik.

Z myślą o uchodźcach radomski uniwersytet przygotowuje dwa akademiki: "Walet" przy ul. Chrobrego i "Jedynak" na Borkach.

Studenci będą mieli możliwość kontynuowania studiów w Radomiu. "Jesteśmy w stanie zapewnić im także kurs języka polskiego. Mamy wysoko wykwalifikowaną kadrę, która takich zadań podejmie się bez żadnego problemu, dlatego, że wakacyjne kursy języka polskiego organizujemy w Radomiu już od dawna” - podkreślił rzecznik.

Na radomskiej uczelni mogliby też pracować ukraińscy naukowcy. Zdaniem prof. Trześniowskiego napływ studentów i naukowców z Ukrainy nie zakłóciłby pracy uczelni. "Wręcz przeciwnie. Otworzylibyśmy się jeszcze bardziej na świat, nauka nie zna granic. Jeżeli pojawią się u nas ważne postaci świata naukowego Ukrainy to obie strony tylko na tym skorzystają" – zaznaczył prof. Trześniowski.

Rzecznik dodał, że radomska uczelnia prowadzi na każdym wydziale zbiórki darów dla Ukrainy. Z transportem na granice polsko-ukraińska wybierają się w najbliższym czasie m.in. studenci dziennikarstwa. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera