Prof. Czauderna: potrzebny jest konsensus społeczny i polityczny dla przebudowy ochrony zdrowia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pandemia ujawniała, że system ochrony zdrowia musi stać się bardziej odporny na wyzwania i elastyczny. Do jego przebudowy potrzebny jest konsensus społeczny i polityczny – apelował w poniedziałek podczas 2. Kongresu „Zdrowie Polaków” prof. Piotr Czauderna.

Prof. Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, mówił o tym podczas pierwszego dnia 2. Kongresu „Zdrowie Polaków”. Podkreślił, że pandemia zachwiała podstawami znanego świata i ujawniła niedoskonałości opieki medycznej.

„W pierwszych miesiącach mało jeszcze wiedzieliśmy (o pandemii), ekscytowaliśmy się każdą publikacją naukową. Potem okazywało się, że nie spełniają one rygorów naukowości, wyniki są wycofywane albo podważane” - zwrócił uwagę.

Zastrzegł, że wciąż nie ma pełnego zrozumienia natury choroby COVID-19 i samej pandemii, dlatego trudno zdecydowanie jej przeciwdziałać. „Paradoksalnie czas kryzysu takie działanie umożliwia, a przynajmniej ich zaplanowanie. Druga kwestia - to zrozumienie niedostatków naszego systemu ochrony zdrowia i odpowiednie zaplanowanie jego przebudowy” – powiedział prof. Czauderna.

Dodał, że jest do tego potrzebny konsensus społeczny i polityczny. „Trzeba sprawić, aby nasz system ochrony zdrowia stał się bardziej odporny na wyzwania, bardziej elastyczny. Trzeba nieść pomoc pacjentom zarażonym, a jednocześnie nie upośledzać pozostałej działalności systemu, udzielać pomocy innym, którzy jej potrzebują dzisiaj. Apeluję, aby pamiętać o takim konsensusie, bez niego nie usprawnimy naszego systemu” – stwierdził.

Specjalista przypomniał słowa Marii Skłodowskiej-Curie, że niczego w życiu nie trzeba się obawiać, tylko trzeba starać się to zrozumieć. „Teraz mamy czas, żeby lepiej zrozumieć i mniej się obawiać. Musimy po pierwsze postarać się zrozumieć epidemię, a do tego jest jeszcze bardzo daleko” – dodał.

W czasie kongresu wiceprzewodniczący Europejskiej Akademii Nauki i Sztuk prof. Michał Kleiber przypomniał z kolei, że jedyną chorobą zakaźną, jaką udało się dotąd całkowicie zlikwidować, była ospa prawdziwa. W 1980 r. uznano ją za pierwszą i jak dotychczas jedyną całkowicie unicestwioną chorobę zakaźną.

„Jednak z drugiej strony mamy malarię, na którą umiera co roku prawie 0,5 mln ludzi. Mamy też trąd, odrę i gruźlicę, choroby obecne wśród ludzi od tysięcy lat. Niewykluczone, że z pandemią (COVID-19) zmagać się będziemy długo, a skuteczność zmagań z nią będzie zależała od naszych zachowań” – sugerował. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznańscy naukowcy przeprowadzili badania nad boreliozą u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    NFZ: ponad 2 mln osób choruje w Polsce na astmę

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera