NFZ: ponad 2 mln osób choruje w Polsce na astmę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Według danych NFZ w 2023 r. w Polsce żyło ponad 2 mln osób z astmą. Częściej chorują na nią mieszkańcy miast, którzy są bardziej narażeni na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował najnowsze dane dotyczące choroby w związku z obchodzonym 7 maja Światowym Dniem Astmy. Jest to aktualizacja obszernego raportu o astmie przygotowanego przez Fundusz we współpracy z ekspertami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z 2020 r.

Astma jest chorobą związaną z przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, której towarzyszą objawy takie jak: świsty, duszności, kaszel, ucisk w klatce piersiowej. Choroba może mieć podłoże genetyczne i środowiskowe.

Badania epidemiologiczne wskazują szereg czynników demograficznych, rozwojowych i środowiskowych mogących mieć wpływ na rozwinięcie się choroby, w tym m. in.: niska waga urodzeniowa, palenie tytoniu przez rodziców, stosowanie antybiotyków i paracetamolu. Częściej chorują również osoby mieszkające w miastach, które są bardziej narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, które upośledza rozwój płuc.

Autorzy raportu zaznaczyli, że najcięższą kliniczną postacią astmy jest okresowe zaostrzenie choroby, które stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. "Pacjenci z nieustępującymi objawami nagłego ataku wymagają hospitalizacji, podania tlenu, a nawet mechanicznej wentylacji. Jest wiele przyczyn mogących doprowadzić do stanu astmatycznego, takich jak niewłaściwe leczenie, infekcja wirusowa lub reakcja na alergeny" - napisano w raporcie.

Astma charakteryzuje się względnie wysokim wskaźnikiem chorobowości. Szacuje się, do 2025 roku chorować będzie na nią 400 mln osób. W Europie największa zapadalność na astmę występuje w Portugalii (103 osoby na 1000 mieszkańców), Wielkiej Brytanii (96 osób na 1000) i Szwecji (80 osób na 1000).

W tym samym zestawieniu odnotowano, że w Polsce astma występuje u 57 osób na 1000. Ale w raporcie Funduszu podkreślono, że choroba ta jest wciąż w Polsce słabo wykrywana - skala nie do rozpoznania może sięgać nawet 70 proc.

Według NFZ największa liczba chorych w przeliczeniu na tysiąc osób (141) występuje wśród chłopców w wieku 6-10 lat. Wśród dziewczynek w tym samym wieku choruje 96 na 1000. Często astma dotyka również osoby w wieku 56-71 lat. Najrzadziej wykrywana jest wśród pacjentów obu płci w wieku 18-40 lat.

W 2023 r. Fundusz przeznaczył na refundację leków dla astmatyków 942 mln zł. Z własnej kieszeni pacjenci dopłacili do leków 142 mln zł. (PAP)

Anita Karwowska

akar/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Miłosz Parczewski. Źródło: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

    Prof. Parczewski: przewlekła borelioza nie istnieje

  • Trójwymiarowy obraz raka płuca, Adobe Stock

    Onkolog: mamy kolejne przełomowe terapie dla chorych na raka płuca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera