WHO: nawet 4 mln ludzi w tym roku może być zakażonych wirusem Zika

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gwałtownie szerzy się zakażenie przenoszonym przez komary wirusem Zika, w tym roku może być nim zainfekowane od 3 do 4 mln ludzi – ostrzega na swej stronie internetowej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Najwięcej zakażeń jest w Brazylii. Ocenia się, że wirus Zika zaatakował tam od 500 tys. do 1,5 mln mieszkańców. Pierwszy przypadek tej infekcji wykryto w tym kraju w maju 2015 r. Obecnie wykryto go już w 23 państwach Ameryki Południowej.

Prowadzone są intensywne prace na szczepionką chroniącą przez tym patogenem. Amerykański Instytut Zdrowia (NIH) poinformował, że trwają badania nad dwoma preparatami, z których jeden będzie testowany na ludziach prawdopodobnie pod koniec 2016 r.

Prof. Anthony Fauci z NIH poinformował, że jedna ze szczepionek bazuje na preparacie chroniącym przed wirusem Zachodniego Nilu roznoszonym na ptaki, ssaki i ludzi za pośrednictwem komarów różnych gatunków, w tym również owady o nazwie Aedes aegypti, przenoszące wirusa Zika.

Dyrektor WHO Margaret Chen zapowiedziała, że w poniedziałek 1 lutego na pierwszym posiedzeniu zbierze się w Genewie zespół ekspertów specjalnie powołany do walki z epidemią wywołaną przez wirusa Zika.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach zapowiedział natomiast, że podjęte zostaną działania, żeby podczas tegorocznej olimpiady w Brazylii chronić przed zakażeniem sportowców i kibiców. Nie podał jednak szczegółów.

Prof. Debora Diniz z uniwersytetu w Brasilii powiedziała „BBC News”, że wirus Zika atakuje głównie ludzi biednych, a rząd brazylijski nie podjął dostatecznych działań, żeby zwalczać roznoszące go komary Aedes aegypti, nazywane komarami azjatyckimi lub tygrysimi. (PAP)

zbw/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera