Aby uniknąć jaskry, lepiej regularnie badać oczy

Osoby, u których rozwija się jaskra, nadal widzą wyraźnie, bo ich mózgi kompensują uszkodzenie nerwu wzrokowego - wykazali naukowcy z University of Bradford. Niestety, to może oznaczać późne szukanie pomocy.

Jaskra to jedna z najczęstszych chorób oczu, w której, jeśli nie jest leczona, dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i trwałych ubytków wzroku. Najpierw chory traci widzenie peryferyczne. Schorzenie rozwija się powoli, przez wiele lat. Na początku choroby pacjenci odczuwają przy tym niewiele objawów.

Naukowcy z University of Bradford odkryli, m.in. dlaczego niebezpieczna choroba bywa niezauważona.

Jaskra utrudnia m.in. dostrzeganie kontrastu - różnic między odcieniami ciemnymi i jasnymi. Oczom trudniej jest zauważyć obiekty o niskim kontraście. Okazało się jednak, że osoby z jaskrą subiektywnie postrzegają kontrast podobnie, jak ludzie zdrowi, pomimo wykrywalnych ubytków wzroku.

Donoszą o tym autorzy badania opisanego na łamach pisma „Investigative Ophthalmology & Visual Science”.

Naukowcy sprawdzili sposób widzenia 20 ochotników z jaskrą we wczesnym i umiarkowanym stadium. Choroba uczestników była potwierdzona, a ubytki pola widzenia dokładnie określone. Wzięli oni udział w komputerowych testach sprawdzających zdolność postrzegania kontrastu. W ten sam sposób badacze przetestowali widzenie zdrowych osób.

Wyniki pokazały, że uczestnicy z jaskrą, w żaden sposób nie postrzegali wyświetlanych obiektów jako mniej wyraźnych. Według naukowców, wskazuje to, że mózgi chorych osób w jakiś sposób kompensują uszkodzenie nerwu wzrokowego.

„Rezultaty te podkreślają, dlaczego tak ważne jest regularne badanie oczu, tak aby można było wykryć jaskrę, zanim pojawią się uszkodzenia. Ma to związek z tym, że ludzie z jaskrą początkowo nie zgłaszają żadnych objawów. Ich mózgi skutecznie radzą sobie z pogorszeniem rejestrowania kontrastu” - zwraca uwagę dr Jonathan Denniss, autor badania, optometrysta.

„Zawsze dziwiło mnie, że godzimy się na rutynowe kontrole dentystyczne, aby utrzymać w zdrowiu zęby i jamę ustną, ale rutynowe badania oczu, nie są w społeczeństwie uważane za ważne. Badanie to przypomina nam o tym, aby regularnie badać oczy, nawet jeśli wydaje się, że wszystko z nimi jest w porządku” - dodaje ekspert. (PAP)

mat/ ekr/

Więcej informacji na stronie:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-07/uob-gsf071520.php

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera