Brazylia/ Wylesianie Amazonii drastycznie przyspieszyło w tym roku

Fot. EPA/MARCELO SAYAO 14.08.2019
Fot. EPA/MARCELO SAYAO 14.08.2019

W kwietniu gwałtownie wzrosło wylesianie brazylijskiej Amazonii - poinformował w piątek brazylijski Instytut Badań Kosmicznych (INPE). Władze zamierzają zaangażować żołnierzy do zwalczania procederu nielegalnego pozyskiwania drewna.

Według danych rządowych zniszczenia w brazylijskiej części Amazonii wzrosły w kwietniu o 64 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu. Natomiast w pierwszych czterech miesiącach roku wylesianie Amazonii wzrosło o 55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku.

Epidemia koronawirusa znacznie skomplikowała wysiłki na rzecz walki z wylesianiem, bowiem w terenie jest mniej niż zwykle pracowników ochrony lasów. Zdaniem brazylijskich ekologów sytuacja ta sprzyja handlarzom, górnikom i farmerom, którzy mogą znacznie łatwiej nielegalnie pozyskiwać drewno.

O taki stan rzeczy miejscowi obrońcy środowiska oskarżają prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który ich zdaniem wzywa do wzmożonej wycinki Amazonii twierdząc, że jest to jedyny sposób na wydobycie tamtejszego regionu z ubóstwa.

Dodatkowo, według ekologów, kampanię wyborczą Bolsonaro sfinansowali częściowo wielcy hodowcy bydła. Obejmując urząd prezydenta, zapowiedział on wzmożenie eksploatacji zasobów naturalnych Amazonii, to jest jej wykorzystania dla celów hodowli i wydobycia bogactw mineralnych.

W czwartek Bolsonaro zezwolił na rozmieszczenie sił zbrojnych w celu powstrzymania nielegalnej wycinki w lasach Amazonii. (PAP)

zm/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera