Udany zabieg neurotomii radialnej nerwu wzrokowego

Pacjent, 70-letni mężczyzna, z rozpoznaniem zakrzepu żyły środkowej siatkówki odzyskał wzrok po zabiegu neurotomii radialnej nerwu wzrokowego, przeprowadzonym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Poznaniu. Poznański szpital jest pierwszym w Polsce, w którym przeprowadza się podobne zabiegi.

Zabieg przeprowadził w lutym ordynator okulistyki szpitala, dr Ryszard Philips. Był to już dziewiąty zabieg wykonany przez tego specjalistę. Dr Philips nie informował jednak wcześniej opinii publicznej o swoich osiągnięciach w tej dziedzinie.

Neurotomia radialna nerwu wzrokowego jest stosowana w leczeniu chorych z rozpoznaniem zakrzepu żyły środkowej siatkówki. Na chorobę tę zapadają osoby z podwyższonym ciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą. Dotychczas choroba ta uchodziła za nieuleczalną.

Zakrzep żyły środkowej siatkówki spowodowany jest obrzękiem naczyń krwionośnych oka. Krew odżywiająca siatkówkę oka jest doprowadzana tętnicą, a odprowadzana żyłą. Obrzęk w okolicach kanału nerwu wzrokowego blokuje żyłę i krew nie może wydostać się z oka. Od tego momentu w ciągu kilku do kilkunastu dni pacjent traci wzrok.

Zabieg neurotomii radialnej nerwu wzrokowego polega na rozcięciu kanału nerwu wzrokowego, co powoduje rozluźnienie przestrzeni wokół obrzmiałych naczyń krwionośnych i udrażnia system krwionośny niewidzącego oka. Już po kilkunastu godzinach oko wraca do swojej normalnej funkcji i pacjent widzi.

Nowa metoda leczenia została opracowana w USA przez prowincjonalnego okulistę Michaela Opremcaka z Michigan i opisana w Internecie. Później zaczęły stosować ją największe amerykańskie i europejskie kliniki. Od roku jest uznaną metodą leczenia tego typu schorzeń.

\"Właśnie w sieci znalazłem pierwsze informacje na ten temat. Od tego czasu szukałem danych o zastosowaniu metody w innych uznanych klinikach. Gdy takie informacje znalazłem, postanowiłem wypróbować ją w swoim szpitalu\" - mówi dr Philips.

Pierwszy zabieg został przeprowadzony w 2002 roku. Od tego czasu dr Philips przeprowadził dziewięć podobnych. W siedmiu przypadkach pacjenci odzyskali wzrok.

Zabieg nie wymaga specjalnego sprzętu, można go przeprowadzać w każdym szpitalu i klinice, w której robione są zabiegi witrektomii, czyli prowadzone we wnętrzu oka.

Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Poznaniu każdego miesiąca trafia 2-3 pacjentów z rozpoznaniem zakrzepu żyły środkowej.

Nie wszyscy kwalifikują się do zabiegu. Pacjent musi trafić do szpitala odpowiednio wcześnie po rozpoznaniu choroby, aby zmiany spowodowane zatrzymaniem krążenia krwi w oku nie stały się nieodwracalne.

* Nauka w Polsce - Jan Koprowski *

Data publikacji: 7 czerwca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    119 mln zł z Wirtualnego Instytutu Badawczego na badania z dziedziny onkologii

  • Fot. Adobe Stock

    Poznańscy naukowcy przeprowadzili badania nad boreliozą u dzieci

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera