Piotr Lubiński ekspertem Europejskiej Agencji Kosmicznej | Nauka w Polsce

Piotr Lubiński ekspertem Europejskiej Agencji Kosmicznej

Fot. Fotolia

Piotr Lubiński z Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) został powołany w skład Komitetu Europejskiej Agencji Kosmicznej zajmującej się przydziałem czasu obserwacyjnego satelity INTEGRAL w latach 2016-2017 – poinformowała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

„Praca w komitecie polega na ocenie wniosków obserwacyjnych pod względem wartości naukowej, możliwości wykonania zaplanowanych zadań i właściwego wykorzystania detektorów satelity. Pierwsze posiedzenie komitetu odbędzie się w połowie maja 2016 w Europejskim Centrum Astronomii Satelitarnej położonym w pobliżu Madrytu” - wyjaśniła Sapeńko.

Lubiński jest twórcą programu nauczania dla interdyscyplinarnego kierunku Inżynieria kosmiczna na UZ. Począwszy od roku akademickiego 2016/2017 kierunek ten będzie prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Nabór na nowy kierunek organizuje Wydział‚ Fizyki i Astronomii UZ.

Dr hab. Piotr Lubiński, prof. UZ jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalność fizyka jądrowa. W latach 1990-2001 pracował w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW. W lutym 1998 obronił przed Radą Wydziału Fizyki UW pracę doktorską Badania własności powierzchni jądrowej przy pomocy antyprotonów.

W okresie 2000-2013 Lubiński był pracownikiem Centrum Astronomii PAN w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie astronomii. W latach 2004-2009 przebywał na stażu w Centrum Danych satelity INTEGRAL koło Genewy w Szwajcarii. Od października 2013 r. pracuje w Instytucie Fizyki Wydziału Fizyki i Astronomii UZ, zajmując się astrofizyką wysokich energii.

Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) to międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

Polska jest jednym z 22 państw członkowskich – wstąpiła do ESA 19 listopada 2012 r. Natomiast we wrześniu 2014 r. powołano Polską Agencję Kosmiczną, do której zadań należy m.in. promowanie współpracy nauki z biznesem w tej branży i usuwanie barier w rozwoju polskich technologii kosmicznych.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera