Poród o 14 proc. zwiększa ryzyko choroby serca i udaru

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Analiza stanu zdrowia ponad 3 mln kobiet pokazała wyraźną zależność między liczbą dzieci a ryzykiem schorzeń układu krążenia w późniejszym życiu. Naukowcy twierdzą jednak, że ciąża to dobry moment aby zadbać o dietę, odpowiednio dozowany ruch i inne zdrowe nawyki.

W nowej pracy, opublikowanej na łamach pisma „European Journal of Preventive Cardiology”, naukowcy z chińskiego Huazhong University of Science and Technology zwracają uwagę na wzrost ryzyka zaburzeń układu krwionośnego po kolejnych porodach.

„Mechanizmy, które kryją się za powiązaniami, które zaobserwowaliśmy są skomplikowane” - podkreśla autor badania dr Dongming Wang.

„Ciąża może prowadzić do stanów zapalnych w ciele i nagromadzenia tłuszczu wokół brzucha, we krwi i w arteriach. Zmiany te mogą mieć permanentny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, prowadząc do zwiększonego zagrożenia chorobami serca i udarem w późniejszym życiu” - twierdzi badacz.

Naukowcy zwracają też uwagę, że w trakcie ciąży serce musi ciężej pracować, aby zapewnić ukrwienie matce i płodowi.

Badacze przeanalizowali dane na temat ponad 3 mln kobiet, z których ponad 150 tys. miało choroby serca lub udar w czasie obserwacji trwającej od 6 do 52 lat.

Analiza pokazała wyraźny związek tych problemów z porodami. Kobiety, które choć raz urodziły, miały o 14 proc. większe ryzyko takich chorób niż te, które nie zostały matkami.

Okazało się też, że przy większej liczbie dzieci ryzyko gwałtownie rośnie. Każdy następny poród zwiększał zagrożenie o kolejne 4 proc. niezależnie od BMI, cukrzycy, nadciśnienia, palenia tytoniu i poziomu dochodów.

Badaczom udało się przyjrzeć tym zależnościom dokładniej. Każdy kolejny żywy poród zwiększał ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej o 5, a udaru - o 3 proc.

„Ważną rolę mają do odegrania lekarze. Kobiety powinny wiedzieć, że posiadanie dziecka może zwiększyć prawdopodobieństwo przyszłych chorób serca oraz udaru i że więcej ciąż oznacza dalszy wzrost ryzyka. Dobra wiadomość jest taka, że kobiety mogą wiele zrobić, aby zapobiec chorobom układu krążenia” - twierdzi dr Wang.

Sposobów jest kilka.

„Ciąża to dobry czas na to, aby pozbyć się szkodliwych nawyków. Radzimy rezygnację z palenia, regularne ćwiczenia, zdrową dietę i utrzymywanie wagi pod kontrolą. Niech kobiety utrzymują te zwyczaje po ciąży, ćwiczą więcej, aby pozbyć się tłuszczu z brzucha i kontrolują ilość tłuszczu w pożywieniu, aby utrzymywać poziom lipidów we krwi na zdrowym poziomie” - dodaje specjalista.

Więcej informacji:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/172181

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera