Neandertalczycy mieli pojemne płuca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dokonano cyfrowej rekonstrukcji klatki piersiowej neandertalczyków, naszych wymarłych krewniaków. Okazuje się, że neandertalczycy mieli dużą pojemność płuc – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Communications”.

Cyfrowej rekonstrukcji dokonano na podstawie dobrze zachowanego szkieletu neandertalczyka sprzed ok. 60 tys. lat. Okaz nosi nazwę Kebara 2.

Międzynarodowy zespół badaczy skoncentrował się na żebrach i piersiowym odcinku kręgosłupa. Pomiędzy nimi mieszczą się serce i płuca.

Okazało się, że neandertalczycy mieli większą pojemność płuc niż dzisiejsi ludzie. Ponadto kręgosłup w części piersiowej był u nich prostszy w porównaniu z naszym kręgosłupem.

"Kształt tułowia jest kluczowy dla zrozumienia, w jaki sposób neandertalczycy poruszali się, ponieważ informuje o tym, jak oddychali i zachowywali równowagę" - opisuje główny autor badań, Asier Gomez-Olivencia z Uniwersytetu Kraju Basków (Hiszpania).

Dzięki wiedzy o ich płucach, szkielecie i sposobie poruszania się, można lepiej zrozumieć, w jaki sposób przystosowali się do środowiska. Z kolei porównując to z naszą anatomią można lepiej zrozumieć przebieg ewolucji człowieka.

Neandertalczycy pojawili się ok. 400 tys. lat temu. Zamieszkiwali głównie obszar od Europy Zachodniej do Środkowej Azji. Wyginęli z nieznanych powodów ok. 40 tys. lat temu. Badania genetyczne z ostatnich lat dowiodły, że neandertalczycy krzyżowali się z przodkami człowieka.

Okaz, który stanowił podstawę cyfrowej rekonstrukcji, znaleziony został w 1983 r. w jaskini Kebara na górze Karmel. Nadano mu nieformalną nazwę Mosze; wiadomo też, że należał do młodego mężczyzny. Mimo że brakuje czaszki, reszta szkieletu jest w dużym stopniu kompletna.

Przed dwoma laty ten sam zespół dokonał cyfrowej rekonstrukcji kręgosłupa okazu Kebara 2.

Więcej - na stronie:

http://www.washington.edu/news/2018/10/30/study-reconstructs-neandertal-ribcage-offers-new-clues-to-ancient-human-anatomy/ (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera