Witamina B3 może zapobiegać poronieniom i wadom wrodzonym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podawanie witaminy B3 (niacyny) może zapobiegać poronieniom oraz wadom wrodzonym – wykazały badania na myszach, o których informuje „New England Journal of Medicine”.

Badania przeprowadził zespół prof. Sally Dunwoodie z Victor Chang Institute w Sydney (Australia).

Naukowcy zbadali DNA czterech rodzin, w których u matek dochodziło do licznych poronień lub ich dzieci przychodziły na świat z wieloma wadami wrodzonymi – serca, nerek, kręgosłupa czy też z rozszczepem podniebienia.

Udało się znaleźć mutacje dwóch genów, z powodu których urodzonym dzieciom brakowało dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD). NAD zapewnia komórkom możliwość wytwarzania energii i pozwala na właściwy rozwój narządów.

Podobne zmiany w DNA sztucznie wywołano u myszy. Jak się okazało, ich następstwom można było zapobiec podając ciężarnym samicom myszy witaminę B3 – niacynę. Poziom NAD wzrósł i ani poronienia, ani wady wrodzone nie wystąpiły.

Choć rezultatów badań na myszach nie da się bezpośrednio przenieść na ludzi, naukowcy z Sydney mają nadzieję pomóc ciężarnym kobietom. Na świecie rocznie rodzi się około 7,9 miliona dzieci z wadami wrodzonymi.

Dawki zastosowane u myszy 10–krotnie przewyższały (w przeliczeniu na masę ciała) zalecaną dawkę dzienną dla kobiety. Nie wiadomo na razie, jak tak wysoka dawka B3 mogłaby wpłynąć na ciężarną.

Witaminę B3 zawierają miedzy innymi jaja, ser, drożdże orzechy, groch i fasola, tłuste ryby i ziarna zbóż. (PAP)

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rolnik, robot-pszczoła

  • Fot. Adobe Stock

    Olbrzymi łosoś miał zęby jak słoniowe kły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera