Ecstasy upośledza pamięć krótkotrwałą

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Nawet okazjonalne branie niewielkich dawek ecstasy wywołuje szkody w pamięci krótkotrwałej człowieka - ostrzegają niemieccy naukowcy. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Addiction".

Według badaczy z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy) użytkownicy ecstasy, którzy w ciągu pierwszego roku stosowania zażyli dziesięć lub więcej tabletek narkotyku z dużym prawdopodobieństwem narazili się na uszkodzenie hipokampa w mózgu, czyli rejonu odpowiedzialnego za kontrolę pamięci i orientację przestrzenną.

U osób biorących ecstasy nawet w niewielkich ilościach występują ubytki w pamięci krótkotrwałej.

Użytkownicy nie są w stanie rozpoznać sygnałów, sugerujących pogorszenie funkcjonowania pamięci zanim nie jest za późno, aby zapobiec zmianom.

"Dzięki pomiarowi funkcji poznawczych u ludzi, którzy nigdy nie brali ecstasy i porównaniu go z pomiarem przeprowadzonym rok później u tych z nich, którzy sięgnęli po ecstasy co najmniej dziesięć razy przez ten czas, byliśmy w stanie wyodrębnić szkody poznawcze jakie wywołuje ten narkotyk" - tłumaczy dr Daniel Wagner, główny badacz.

Naukowcy przekonują, że wyniki ich badania pozwalają na rozwianie wątpliwości, dotyczących szkodliwych następstw stosowania ecstasy. (PAP)

ooo/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera