Zainaugurowano kolejny rok akademicki w łódzkiej filmówce

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prawie tysiąc osób z Polski i zagranicy, w tym 300 nowych studentów, rozpoczęło w czwartek naukę w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Prawdziwą wartością uczelni jest jej światowa marka - powiedział nowy rektor uczelni Mariusz Grzegorzek.

Jak poinformował PAP pełnomocnik rektora ds. promocji i współpracy z zagranicą Krzysztof Brzezowski każdego roku w szkole powstaje ponad 150 etiud filmowych, z czego połowa na taśmie światłoczułej 35 mm.

W minionym roku akademickim filmy studentów z Łodzi zostały zaprezentowane na ponad 340 festiwalach, z czego prawie 300 zagranicznych. Studenci otrzymali 139 nagród.

Łódzka filmówka, nazwana początkowo Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w roku 1948. Wśród jej pierwszych studentów znaleźli się m.in. Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, a pierwszymi wykładowcami byli Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz. W 1954 roku w szkole rozpoczął studia Roman Polański, w kolejnych latach na uczelnię trafili znani potem reżyserzy: Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski. Do grona absolwentów uczelni należą też m.in. Jan Machulski i Małgorzata Szumowska.

Studenci uczą się na wydziałach: aktorskim, operatorskim, reżyserii i organizacji sztuki filmowej.

W nadchodzącym roku akademickim PWSFTViT będzie obchodziła 65. lecie działalności.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera