Otwarto Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach

Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach został w czwartek oddany do użytku. Kosztował 67 mln zł a jego budowa została sfinansowana ze środków UE.

W parku są budynki o powierzchni blisko 8 tys. m kw., w których znajdują się biura, hale produkcyjne i lokale usługowe. Blisko połowę powierzchni zajmuje inkubator technologiczny. W pozostałej części znajduje się Centrum Energii Odnawialnej, Regionalna Platforma Multimedialna, Centrum konferencyjno-wystawiennicze oraz Międzynarodowe Wschodnie Centrum Innowacji.

Park stawia głównie na przedsiębiorstwa z branży informatycznej, doradczo-konsultingowe czy z zakresu ochrony środowiska. Firmy te mają prowadzić tam działalność w budynku biurowym parku, ale niektóre będą mogły korzystać z hali procesów logistycznych i prowadzić tam produkcję.

W inkubatorze technologicznym ma działać ogółem 35 firm. Jak powiedział prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach Wiktor Raczkowski, obecnie działa 9 firm, z kolejnymi dwiema prowadzone są rozmowy. Nabór chętnych zakończy się w 2015 roku.

Firmy działające w inkubatorze otrzymują od parku pomieszczenia biurowe i produkcyjne, laboratoria, dostęp do szerokopasmowego internetu, porady prawne i możliwości aplikowania po unijne środki. W pierwszym roku funkcjonowania będą miały 50-procentową ulgę przy wynajmie pomieszczeń, w drugim - 35-proc., zaś w trzecim - 20-proc. Potem kończą pracę w inkubatorze i muszą samodzielnie radzić sobie na rynku.

Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan powiedział, że otwarcie parku wskazuje na to, iż musimy zmienić sposób postrzegania północno-wschodniej Polski i nie traktować jej jako mniej rozwiniętej, ale jako miejsce działania młodych, zaradnych ludzi i wdrażania nowych technologii. Dodał, że park to dodatkowa szansa rozwoju regionu.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz przypomniał, że kiedy planowano wybudowanie parku, były wątpliwości czy zda on egzamin w Suwałkach - mieście, które nie jest ośrodkiem przemysłowym i w którym nie było wówczas wyższej uczelni. Teraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest udziałowcem w spółce Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach.

Renkiewicz powiedział, że Suwałki są dobrym miejscem działalności parku, bo może on nawiązywać kontakty z firmami i instytucjami zarówno z krajów Europy wschodniej, jak i zachodniej. „Chcemy być takim miejscem łączącym Wschód z Zachodem” – podkreślił Renkiewicz.

Tworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Polska Wschód rozpoczęto w 2004 r. Jego zadaniem jest stymulacja rozwoju ekonomicznego regionu Polski wschodniej. Inwestycję o wartości 67 mln zł zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

PAP - Nauka w Polsce

bur/ mki/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera