Uczeni SGH w międzynarodowym badaniu rodzin

Jak będą wyglądać rodziny w przyszłości? Czy polityka rodzinna i społeczna są dostosowane do przemian, jakim podlegają współczesne rodziny? Odpowiedzi na takie pytania mają udzielić naukowcy z międzynarodowego projektu FamiliesAndSocieties, w którym uczestniczą uczeni SGH.

Na czteroletni projekt FamiliesAndSocieties Komisja Europejska przeznaczyła 6,5 mln euro. Badania poprowadzą uczeni 25 instytucji naukowych z 15 krajów europejskich i trzech międzynarodowych organizacji. Do zespołu należą też demografowie ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Kieruje nim prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Koordynatorką całego projektu będzie z kolei prof. Livia Olah z Uniwersytetu w Sztokholmie.

Naukowcy zbadają zróżnicowane formy współczesnych rodzin, relacje rodzinne oraz biografie poszczególnych osób w powiązaniu ze stosowanymi w różnych krajach modelami polityki rodzinnej i społecznej.

"Nasza koncepcja badań jest wielodyscyplinarna, łączy podejścia badawcze stosowane w naukach społecznych, prawnych oraz humanistycznych. Analizy porównawcze, prowadzone przy użyciu zaawansowanych metod analitycznych, będą korzystać z wysokiej jakości danych z rejestrów ludności oraz specjalnych badań ankietowych" – wyjaśnia prof. Livia Olah z Uniwersytetu w Sztokholmie.

Jak czytamy w komunikacie SGH, badania zmierzają do ukazania m.in.: coraz większej złożoności i różnorodności form rodziny i ich przemian w poszczególnych krajach; możliwych dalszych zmian rodzin i ich implikacji dla polityki społecznej.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szczecin, 20.11.2012 Próbna Matura w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. PAP/Marcin Bielecki

    Psycholog: matura to rytuał przejścia

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera