Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
11.03.2021 aktualizacja 11.03.2021

Sieć Badawcza Łukasiewicz i SGH podpisały porozumienie o współpracy

Źródło: Materiały prasowe Źródło: Materiały prasowe

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie podpisały porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej. Instytucje te będą współpracować m.in. przy ocenie nowoczesnych technologii i prognozowaniu kierunków rozwoju innowacji.

Porozumienie, pod którym podpisy złożyli prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH oraz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, inicjuje współpracę prowadzoną przez SGH i Centrum Oceny Technologii – nową jednostkę badawczą, funkcjonującą w strukturze Łukasiewicza od listopada ubiegłego roku. Jej zadaniem jest prowadzenie badań dotyczących zalet, ryzyka i skutków wdrażania nowych technologii oraz rekomendowanie najbardziej korzystnych kierunków rozwoju technologicznego - informuje w prasowym komunikacie Sieć Badawcza Łukasiewicz.

"Szkoła Główna Handlowa to najstarsza i najbardziej prestiżowa uczelnia ekonomiczna w Polsce. Nie mogło jej więc zabraknąć wśród naszych partnerów akademickich. Łącząc interdyscyplinarne kompetencje naukowców Łukasiewicza z wiedzą i doświadczeniem pracowników naukowych Szkoły Głównej Handlowej, jesteśmy w stanie stworzyć nową jakość w nauce, opartą na rzetelnych prognozach i scenariuszach rozwoju technologicznego dla czterech kluczowych obszarów naszej działalności: transformacji cyfrowej, inteligentnej i czystej mobilności, zdrowia oraz zrównoważonej gospodarki i energii. Jestem przekonany, że wytyczone w ten sposób kierunki rozwoju polskiej gospodarki, zbieżne zresztą z opublikowanym niedawno Krajowym Planem Odbudowy, przyczynią się do wzrostu konkurencyjności polskich firm i podniosą jakość życia naszego społeczeństwa" – podkreśla Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, cytowany w prasowym komunikacie.

Prof. Piotr Wachowiak zaznacza, że misja uczelni wyższych jest spełniona wówczas, gdy badania naukowe można zamienić w racjonalną korzyść. "W SGH pracują eksperci zajmujący się różnymi dyscyplinami, w ich obszarze prowadzone są badania, powstają analizy, ekspertyzy i raporty. Mamy więc doskonałe warunki do tego, aby wspierać rozwój polskiej gospodarki i budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy. Cieszę się, że od dziś zadanie to będziemy mogli realizować wspólnie z Siecią Badawczą Łukasiewicz" – powiedział rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Ocena technologii (ang. Technology Assessment – TA), którą zajmą się sygnatariusze porozumienia, pozwala z wyprzedzeniem wskazywać kierunki rozwoju innowacji tak, by przynosiły one jak najwięcej korzyści oraz rzetelnie informować społeczeństwo o korzyściach i skutkach wdrażanych technologii, aby mogło świadomie kształtować swoją opinię na ich temat, opierając się na sprawdzonej wiedzy naukowej.

Współpraca pomiędzy Łukasiewiczem i SGH obejmuje również podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie doktoratów wdrożeniowych, które dają unikalną możliwość łączenia aktywności zawodowej i pracy naukowej.

W 2020 roku 82 pracowników Łukasiewicza zostało zakwalifikowanych do IV edycji programu Doktoraty Wdrożeniowe, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród uczelni, które wybrali pracownicy Łukasiewicza, znalazła się również Szkoła Główna Handlowa. Ambicją obu stron jest zwiększenie liczby doktorantów w kolejnej edycji programu, która rozpocznie się w drugim kwartale tego roku.

Ważnym aspektem nawiązanej współpracy będzie również udział ekspertów z Instytutów Łukasiewicza w konsultacjach dotyczących określenia kierunków kształcenia na SGH oraz proponowanie zmian w celu jeszcze lepszego dostosowania ich do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to pierwsza uczelnia ekonomiczna, z którą Łukasiewicz formalizuje współpracę. W gronie partnerów akademickich największej organizacji badawczej w Polsce są już uczelnie techniczne, jak Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka, Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Medyczny z Łodzi. Wspólne działania realizowane są w ramach projektów badawczo-rozwojowych, udziału w Europejskich Hubach Technologii Cyfrowych (EDIH), wdrażania programów edukacyjnych, czy wymiany doświadczeń oraz know-how w zakresie akceleracji nowych spin-offów i start-upów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024