Debiutancki film „Nieba Kopernika” nagrodzony prestiżowym Janusem

Film „Dream to fly”, pierwszą produkcję przygotowaną w planetarium „Niebo Kopernika”, uhonorowano nagrodą Janusa podczas FullDome Festival w niemieckiej Jenie – poinformowała w poniedziałek Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

FullDome Festival to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez branży planetaryjnej na świecie. Do tegorocznej edycji imprezy zgłoszono 30 filmów. W gronie nagrodzonych znalazła się debiutancka produkcja z „Nieba Kopernika”.

„Dostrzeżono jej oryginalność i innowacyjność w wykorzystaniu przestrzeni wielkiego sferycznego ekranu. Film spotkał się również z uznaniem producentów z branży planetariów. Według jednego z nich +Dream to fly+ może stać się dla filmów w technologii fulldome punktem zwrotnym, wyznaczającym nowy kierunek rozwoju” – informuje Katarzyna Nowicka.

„Dream to fly” to pierwsza polska produkcja w technologii fulldome, która umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. Film wprowadza widzów w historię lotnictwa, pozwala przeżyć próbny lot balonem czy sterowcem.

Studio filmowe Nieba Kopernika pracowało nad tym pionierskim przedsięwzięciem dwa lata. W tym czasie powstała ponad półgodzinna produkcja w rozdzielczości 4000x4000 pikseli, czyli dwukrotnie wyższej niż kinowa. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora podjęła się Danuta Stenka.

Premiera odbędzie się w październiku br. w „Niebie Kopernika”. Trailer filmu można zobaczyć na stronie: http://www.youtube.com/watch?v=yEsIuog9tbc&feature=youtu.be

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera