Historia i kultura

Polska wystawa w paryskiej siedzibie UNESCO

„Poland for World Heritage” to tytuł ekspozycji, która zostanie otwarta 4 września w siedzibie UNESCO w Paryżu. Jej celem jest promocja kandydatury Polski do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO – poinformowała Wioletta Łabuda-Iwaniak – rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID).

Wystawa ma na celu prezentację Polski jako kraju o dużym dorobku i doświadczeniu w zakresie konserwacji, w tym tak wyjątkowych dóbr, jak te znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa. Wystawie towarzyszy katalog - w angielskiej i francuskiej wersji językowej - przygotowany przez wybitnych specjalistów .

„Tematem przewodnim wystawy są prace prowadzone przez polskich badaczy w Ameryce Południowej, w Azji, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Nawiązuje ona do tradycji kształcenia w Polsce specjalistów zakresu konserwacji zabytków oraz prowadzenia prac archeologicznych w sposób kompleksowy i interdyscyplinarny” – mówi dyrektor NID prof. Małgorzata Rozbicka.

Na podstawie ustaleń pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych w marcu 2012 roku powierzono NID część zadań dotyczących kampanii promocyjnej związanej z kandydowaniem Polski do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.

Wystawa „Poland for World Heritage”, która wkrótce zostanie otwarta w Paryżu jest finalnym zadaniem zrealizowanym przez NID w ramach tej kampanii. Wcześniej m.in. zaprezentowano w siedzibie UNESCO wystawę „Górnicze dziedzictwo kultury polskiej oraz obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa w Polsce”, przygotowano folder poświęcony polskim obiektom na Liście Światowego Dziedzictwa w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), opracowano kalendarz „Poland for World Heritage” na 2013 rok prezentujący działania polskich konserwatorów, archeologów i innych specjalistów przy obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zgromadzenie Ogólne, podczas którego odbędą się wybory do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, zaplanowano na 19-21 listopada tego roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera