Uczestnicy CAP 2013 odwiedzili kujawsko-pomorskie astrobazy

W przyszkolnych obserwatoriach astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim 19 i 20 października gościli uczestnicy międzynarodowej konferencji o popularyzacji nauki CAP 2013 - poinformował Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego.

Konferencja Communicating Astronomy with the Public (CAP 2013) odbywała się w dniach 14-18 października w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Po jej zakończenie wielu z uczestników pojechało do Torunia, aby zobaczyć sieć szkolnych obserwatoriów astronomicznych i wymienić doświadczenia. Zagranicznym gościom pokazano dwie z czternastu kujawsko-pomorskich astrobaz, w miejscowościach Zławieś Wielka oraz Unisław.

Wśród zwiedzających byli astronomowie i popularyzatorzy astronomii ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Włoch, Zambii, Kolumbii i innych krajów. W gronie tym znajdowali się także przedstawiciele międzynarodowego projektu Universe Awareness, którzy przeprowadzili warsztaty astronomiczne dla dzieci.

Astrobazy odwiedziła także Connie Walker z amerykańskiego National Optical Astronomy Observatory, koordynująca ogólnoświatowy projekt Globe at Night, w ramach którego uczniowie na całym świecie łącza swoje siły i porównują różne miejsca na Ziemi pod względem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Polscy uczniowie byli bardzo aktywni w tym projekcie, a najwięcej pomiarów w naszym kraju dokonały właśnie astrobazy, o czym przypomniał Wiesław Skórzyński, koordynator merytoryczny projektu Astrobaza.

„Nasz projekt budowy przyszkolnych, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych jest wyjątkowym przedsięwzięciem w skali nie tylko kraju, ale Europy i świata. Dzięki zaangażowaniu pracujących w obserwatoriach koordynatorów oraz pasjonatów, Kujawsko-Pomorskie jest dziś - zaledwie po dwóch latach działalności astrobaz - dobrze znanym miejscem w świecie miłośników astronomii” - uważa marszałek Piotr Całbecki.

Zagranicznym gościom zaprezentowano także obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wraz z największym polskim radioteleskopem o średnicy 32 metrów. Szczególne zainteresowanie wzbudził także najstarszy z teleskopów (z 1891 roku), tzw. teleskop Drapera. Instrument ten ma wielki wkład w historię astronomii. Zanim trafił do Polski, posłużył do wielkiego projektu badań jasności i widm gwiazd oraz opracowania ich klasyfikacji widmowej, który prowadzono w Obserwatorium Harwardzkim.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera