Gen stresu ma związek z zawałami serca

Mutacja genu związana z mniejszą odpornością na stres ma także związek z wyższym ryzykiem zgonu z powodu zawału lub choroby serca – informuje pismo „PLOS ONE”.

Zespół naukowców z Duke University School of Medicine przeprowadził badania nad pacjentami z polimorfizmem pojedynczego nukleotydu (rs6318) genu 5HTR2C, ulokowanego w chromosomie X. Wcześniejsze prace wykazały, że mutacja ta ma związek z większą wrażliwością na skutki stresu.

Po siedmiu latach obserwacji okazało się, że pacjenci z mutacją 5HTR2C byli również o 38 proc. bardziej narażeni na zawał serca lub zgon z przyczyn kardiologicznych w porównaniu z grupą normalnie reagującą na stres. Brano przy tym pod uwagę czynniki takie jak wiek, otyłość i palenie papierosów.

Pogarszająca tolerancję na stres odmiana genu 5HTR2C występowała u 10 proc. kobiet i 3 proc. kobiet w badanej grupie 6000 pacjentów.

Zdaniem autorów artykułu, dzięki badaniu genetycznemu można będzie określić najbardziej zagrożoną grupę pacjentów i zapobiec wielu zgonom, stosując odpowiednią profilaktykę – leki lub techniki relaksacyjne.

Specjaliści zalecają zresztą wszystkim proste metody ograniczenia stresu – choćby zbilansowaną, dostarczającą niezbędnych składników pokarmowych, lekkostrawną i zróżnicowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera