Rusza budowa Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii w Warszawie

Politechnika Warszawska podpisała we wtorek umowę na budowę jednego z najnowocześniejszych w Europie ośrodków badawczych nanotechnologii i zaawansowanych materiałów - Laboratorium Centralnego CEZAMAT.

Prace budowlane przy Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii rozpoczną się w ciągu najbliższych dni. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015 roku. Wartość podpisanej w czwartek umowy na budowę obiektu wraz z dostawą elementów wyposażenia to ponad 370 mln zł.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, najnowocześniejsze rozwiązania wypracowywane w CEZAMAT będą służyły przede wszystkim podnoszeniu jakości życia obywateli, w tym m.in. badaniu przestrzeni kosmicznej czy obronności państwa. Rektor dodał, że centrum ma być miejscem, w którym rozwiązania będą sprawdzane i doprowadzane do etapu wdrożenia. Zgodził się z tym wiceprezes CEZAMAT prof. Jacek Kossut. "Bardzo silny nacisk chcemy położyć na utylitarność i aplikacyjność badań" - stwierdził.

Wiceprezes CEZAMAT prof. Romuald Beck w rozmowie z PAP podkreślił, że ważnym zadaniem powstającego centrum będzie dostarczanie innowacji wypracowanych dzięki interdyscyplinarnej współpracy.

Prof. Kossut zauważył, że badacze z różnych dziedzin nauki na uczelniach podzieleni są na wydziały czy instytuty i nie mają wielu okazji, by ze sobą rozmawiać i wymieniać się pomysłami. Wyraził nadzieję, że w CEZAMAT naukowcy z rozmaitych dziedzin wiedzy będą mieli okazję, by się spotykać i wspólnie prowadzić badania i tworzyć rozwiązania, których trudno by się było spodziewać.

Rektor PW liczy, że dzięki CEZAMAT uda się sprowadzić do Polski nawet kilkunastu wybitnych naukowców - szczególnie tych pochodzących z Polski - którzy robią karierę na całym świecie. "To może być magnes, który przyciągnie wybitnych naukowców" - uważa prof. Szmidt.

W CEZAMAT znajdą się najnowocześniejsze laboratoria, w tym m.in. czyste pomieszczenia, tzw. clean roomy, bardzo wysokiej jakości. Prof. Beck wyjaśnił PAP, że tego typu laboratoria są niezbędne w nanoelektronice, nanofotonice, nanomechanice i w badaniach nanomateriałów.

Dostęp do wszystkich laboratoriów CEZAMAT będzie otwarty dla badaczy i studentów, a także dla pracowników przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą badawczą i rozwojową.

Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum ośmiu warszawskich ośrodków naukowych: cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk (Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Fizyki, Instytut Wysokich Ciśnień i Instytut Podstawowych Problemów Techniki), Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Warszawski oraz Wojskową Akademię Techniczną.

Laboratorium Centralne CEZAMAT powstanie przy ulicy Poleczki w Warszawie. Projekt obejmuje trzy budynki. Umowa na budowę obiektu wraz z dostawą elementów wyposażenia została podpisana z konsorcjum firm: IDS-BUD S.A. z Warszawy oraz Korporacji Altis-Holding z Kijowa.

Projekt Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii – CEZAMAT realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera