W Chinach panda urodziła trojaczki, wszystkie żyją

W Kantonie na południu Chin panda Juxiao (Dziusiao) urodziła trojaczki. Wszystkie młode żyją. Jest to czwarty w historii przypadek narodzin trojaczków pandy wielkiej w niewoli i pierwszy, w którym żadne z młodych nie zmarło wkrótce po urodzeniu.

O „cudownych narodzinach” oficjalnie poinformowali we wtorek na konferencji prasowej pracownicy ogrodu zoologicznego Changlong, gdzie trojaczki przyszły na świat.

Pandy urodziły się nad ranem 29 lipca. Różowe młode wciąż przebywają w inkubatorach, pod stałą obserwacją ekspertów, ale wszystko wskazuje na to, że przeżyją. Karmią je pracownicy parku. Po porodzie matka była zbyt wycieńczona, by się nimi zajmować, ale również ona stopniowo dochodzi do siebie.

Pandy wielkie, nazywane w Chinach „skarbem narodowym”, wyjątkowo niechętnie rozmnażają się w niewoli. W połączeniu z wysoką śmiertelnością młodych, stawia to ciężkie zadanie przed naukowcami starającymi się ratować ten wymierający gatunek. Na świecie pozostało jeszcze tylko około 2000 pand wielkich, z czego na wolności żyje około 1600, a 370 mieszka w ogrodach zoologicznych i ośrodkach badawczych, głównie w Chinach.

„Trojaczki to marzenie wszystkich ludzi zajmujących się pandami” - powiedział dziennikarzom dyrektor Chińskiego Centrum Badań i Ochrony Pandy Wielkiej Zhang Heping (Dżang Heping), nie kryjąc wzruszenia. Jak dodał, kluczowe dla przeżycia młodych pand są przeważnie pierwsze dni po urodzeniu. Jeżeli przetrwają pierwsze trzy doby, statystyczna szansa, że przeżyją, wynosi 70 proc. Urodzone w Kantonie trojaczki mają już dwa tygodnie, co daje im 95-procentową szansę na przeżycie – ocenił.

„Jest to kamień milowy w hodowli pandy wielkiej” - powiedział PAP pracownik parku Changlong Robert Xiong (Siung), wskazując, że nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by wszystkie urodzone przez pandę wielką trojaczki utrzymały się przy życiu równie długo. W ubiegłym roku spośród trójki młodych urodzonych przez pandę Jiaozi (Dziaodzy) z ośrodka badań w Chengdu w Syczuanie naukowcom udało się uratować tylko jedno.

Urodzone w Kantonie trojaczki nie mają jeszcze imion. Jak wyjaśnił PAP rzecznik parku Martin Zheng (Dżeng), otrzymają je dopiero za miesiąc. Imiona dla młodych pand zostaną wybrane spośród propozycji nadsyłanych przez ludzi. „Panda jest skarbem narodowym, więc wszyscy chętni powinni mieć możliwość zaproponowania imion dla nich” - powiedział.

Imię ich matki – Juxiao – oznacza „uśmiech chryzantemy”.

Choć zajmujący się młodymi pandami eksperci znają już ich płeć, nie została ona podana do publicznej wiadomości, gdyż ogród zoologiczny planuje urządzić w związku z tym ogólnokrajowy konkurs.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ klm/ ro/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kaszaloty mają bardziej złożony język komunikacji niż wcześniej sądzono

  • Fot. Adobe Stock

    Na zachodzie Płw. Iberyjskiego odkryto port rzeczny wykorzystywany przez Rzymian

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera